Subiect "Punerea in plata a deciziei de pensionare" Deschis de Steluta Ionescu la data: 10/01/2021 5:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punerea in plata a deciziei de pensionare
Scris de: Steluta Ionescu la data: 10/01/2021 5:14am
Gen:F
Data nasterii:19.04.1958
Stagiul de cotizare: 39
Alte date:

Intrebare:Buna ziua! Va multumesc pentru raspunsul anterior.
Cred ca nu am redat clar situatia mea. Cu doua luni inainte de a implini varsta standard de pensionare, am depus la angajator cerere de prelungire a activitatii si mi s-a aprobat. Nu este nevoie de un nou contract. In ianuarie 2022 (inainte de a expira prelungirea anterioara) as vrea sa mai depun inca o cerere de prelungire pentru cateva luni/un an.
Vreau, insa sa depun in acest an actele pentru pensionare pentru a beneficia de formula de calcul din acest an cu un indice de corectie mai bun. Cum trebuie sa procedez, dupa primirea deciziei de pensionare, ca aceasta sa ramana valabila, dar pensia sa nu fie pusa in plata, iar eu sa continui sa lucrez in baza cererii aprobate de angajator (sa primesc doar salariul)? Dosarul de pensionare depus in acest an/decizia de pensionare, cu pensia nepusa in plata, ramane valabil/valabila, iar eu sa revin anul urmatoar la casa de pensii doar cu adeverinta cu venitul realizat dupa primirea deciziei de pensioanare pentru recalculare? (presupun ca se respecta formula de calcul din 2021).
Avand in vedere situatia descrisa mai sus, ce trebuie sa fac concret dupa primirea deciziei de pensionare pentru a continua lucrul (in afara de cererea de prelungire catre angajator), fara a fi pusa in plata pensia pentru care voi primi decizia, decizia de pensionare sa ramana valabila iar, dosarul sa poata fi completat in 2022 doar cu adeverinta pentru venitul realizat (dupa decizia de pensionare) pentru recalculare?
Va multumesc si va urez sanatate, liniste si spor!
Re: Punerea in plata a deciziei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/01/2021 10:12am
Acum am inteles unele aspecte dar iau nastere alte intrebari insa raspunsul nostru nu se modifica.
Nu este posibila suspendarea platii pensiei pentru limita de varsta la cerere.
Nu este posibila o a doua prelungire a varstei de pensionare daca angajatorul vrea sa aplice art 56 alin (1) litera c).
Nu intelegem necesitatea cererii de prelungire a activitatii in anul 2022 daca ati obtinut prelungirea activitatii pana la varsta de 65 ani asa cum prevede codul muncii rt 56 alin (1) litera c).
Nu intelegem motivarea prelungirii activitatii pentru a beneficia de indicele de corectie mai bun din anul 2021 avand in vedere ca in alin (3^1) la art 170 din legea pensiilor263/2010 se prevede ca daca intr-un an iese din calcul un indice de corectie mai mic decat in anul anterior se mentine cel mai mare. Aceasta prevedere a fost aplicata in anul 2021 si presupunem ca va fi aplicata si in anul 2022.
Re: Punerea in plata a deciziei de pensionare
Scris de: Aurel la data: 10/02/2021 1:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua, cum ar trebui interpretat Art. 114 pct. 4 din legea 263/2010?

"Articolul 114

(4)Suspendarea plăţii pensiei şi/sau a indemnizaţiei pentru însoţitor se poate face şi la cererea pensionarului, situaţie în care suspendarea plăţii se face începând cu luna următoare celei în care a fost înregistrată cererea.
"
Multumesc
Re: Punerea in plata a deciziei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/02/2021 10:06am
Pentru domnul Aurel
Daca doriti sa comentam strict prevederile art 114 din legea pensiilor atunci va precizam ca noi interpretam astfel aceste interpretari :
La acordarea diferitelor tipuri de pensii se inpun anumite conditii care pot fi indeplinite la data cererii de pensionare dupa care nu mai sunt indeplinite. In acest caz, cand se constata ca nu mai sunt indeplinite aceste conditii, pensia este suspendata si se recupereaza drepturile de pensie necuvenite.
Aceste situatii sunt prezentate in art 114 aliniatele (1) si (2).
Pentru a evita restituirea sumelor mari se acorda posibilitatea pensionarului, care stie ca nu mai indeplineste aceste conditii, sa ceara operativ suspendarea pensiei.
Aliniatul (4 ) de la articolul in discutie se mai refera si la suspendarea indemnizatiei de insotitor pe care o primeste un pensionar de invaliditate de gr I si pe care o poate primi din diferite sisteme de pensii, avand dreptul la o sigura indemnizatie.Similar in situatia pensionarului care are dreptul la indemnizatia de insotitor din un sistem de pensii si la dreptul de asistent personal pentru starea de handicap grav.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1