Subiect "Se aplica indicele de corectie la pensia anticipata partial ?" Deschis de Mirela Bele la data: 10/01/2021 6:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Se aplica indicele de corectie la pensia anticipata partial ?
Scris de: Mirela Bele la data: 10/01/2021 6:08am
Gen:F
Data nasterii:29.02.1964
Stagiul de cotizare:36 ani si 9 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Sunt nascuta in 29.02.1964 si am o vechime de 36 ani si 9 luni. Va rog sa imi spuneti daca la calculul pensiei anticipate partial se aplica indicele de corectie de 1.41 %. Am depus cererea de pensionare in 29.09.2021 fix cu 60 de luni inainte de limita de varsta. Am facut o simulare in aplicatia de pe acest site, dar nu stiu daca trebuie sa completez si indicele de 1.41 . Va multumesc !
Re: Se aplica indicele de corectie la pensia anticipata partial ?
Scris de: la pensie la data: 10/01/2021 10:48am
Indicele de corectie se aplica si pensiei anticipate partiale, daca aceasta este iesirea initiala la pensie. Deci introduceti indicele de corectie 1.41 in programul de calcul.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre noembrie 1986 - octombrie 1988 3 %
Intre noembrie 1988 - martie 1992 6 %
Incepand cu martie 1992 ati introdus, gresit, acelasi spor de doua ori, in % si in suma fixa. Trebuie introdus o singura data in % sau in suma fixa.
La calculul pensiei anticipate partiale nu se ia in calcul suma introdusa in octombrie 2021, dupa depunerea dosarului. Aceasta suma se ia in calcul la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Rezultatul calculului cu programul de calcul de pe site reprezinta pensia anticipata partiala, nediminuata. Deci trebuie sa aplixcati dv diminuarea de 21% inmultind valoarea pensiei cu 0,79.
Re: Se aplica indicele de corectie la pensia anticipata partial ?
Scris de: Mirela Bele la data: 10/01/2021 11:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Refac calculele ...
Va multumesc din suflet si va doresc tot binele din lume ! :)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1