Subiect "anulare pensie anticipata partiala" Deschis de madalina la data: 10/01/2021 9:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
anulare pensie anticipata partiala
Scris de: madalina la data: 10/01/2021 9:02am
Gen: F
Data nasterii: 23.06.1963
Stagiul de cotizare: 406 LUNI
Alte date:
Intrebare: In urma depunerii dosarului de pensionare anticipata partiala, am primit decizia de pensionare anticipata partiala si as dori sa o anulez, in vederea realizarii unui stagiu mai mare de cotizare.
1.Spuneti-mi va rog mult daca exista un model de cerere de anulare a deciziei de pensionare si cam in cat timp ar putea veni decizia de anulare. Intentionez sa reintroduc cererea de pensionare anticipata partial anul viitor. As vrea insa sa prind acelasi indice de corectie.
2.CARTEA DE MUNCA mi-a fost restituita odata cu decizia, insa adeverinta pentru facultate a ramas la dosar in original. Pe aceasta trebuie sa o solicit sa mi se restituie de la casa de pensii sau va trebui sa aduc o alta adeverinta
pentru stagiul asimilat de la facultate?
3. Daca stiti cumva cam in ce luna se stabileste indicele de corectie pentru anul 2022?

Va multumesc foarte mult!
Re: anulare pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/01/2021 11:07am
Cererea de anulare a deciziei de pensie anticipata partiala se poate depune in termen de 30 zile de la data de instiintare (data de pe plicul postal).
Nu exista o cerere tip. Trebuie sa dati datele principale dintre care principale sunt datele dv personale, dosarul de pensie si numarul deciziei.
Decizia de anulare are acelasi traseu ca decizia de pensionare deci perioadele trebuie sa fie asemanatoare.
Dupa obtinerea deciziei de anulare a deciziei de pensie anticipata partiala cereti restituirea intregului dosar depus.
Nu putem preciza o luna in care se anunta indicele de corectie pentru anul 2022, insa noi credem ca acesta va fi egal cu cel din acest an, adica 1.41, conform art 170 alin (3^1) din legea pensiilor 263/2010 care prevede ca daca intr-un an iese din calcul un indice de corectie mai mic decat in anul anterior se mentine cel mai mare. Aceasta prevedere a fost aplicata in anii 2020 si 2021 si presupunem ca va fi aplicata si in anul 2022.
Re: anulare pensie anticipata partiala
Scris de: madalina la data: 10/01/2021 11:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc foarte mult!
Re: anulare pensie anticipata partiala
Scris de: Lia la data: 10/02/2021 11:09am
la pensie :
Cererea de anulare a deciziei de pensie anticipata partiala se poate depune in termen de 30 zile de la data de instiintare (data de pe plicul postal).
Nu exista o cerere tip. Trebuie sa dati datele principale dintre care principale sunt datele dv personale, dosarul de pensie si numarul deciziei.
Decizia de anulare are acelasi traseu ca decizia de pensionare deci perioadele trebuie sa fie asemanatoare.
Dupa obtinerea deciziei de anulare a deciziei de pensie anticipata partiala cereti restituirea intregului dosar depus.
Nu putem preciza o luna in care se anunta indicele de corectie pentru anul 2022, insa noi credem ca acesta va fi egal cu cel din acest an, adica 1.41, conform art 170 alin (3^1) din legea pensiilor 263/2010 care prevede ca daca intr-un an iese din calcul un indice de corectie mai mic decat in anul anterior se mentine cel mai mare. Aceasta prevedere a fost aplicata in anii 2020 si 2021 si presupunem ca va fi aplicata si in anul 2022.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1