Subiect "Pensie limita de varsta" Deschis de ruse florina la data: 10/08/2021 9:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta
Scris de: ruse florina la data: 10/08/2021 9:26am
Gen:f
Data nasterii:20.06.1960
Stagiul de cotizare: 25 ani si 9 luni + 4 ani si 9 luni
Alte date:pensie de invaliditate
Intrebare:Buna ziua in martie 2022 am sa ies la pensie pt limita de varsta, eu fiind incadrata grad 3 pensie de invaliditate, , avand decizia de invaliditate nerevizuibila pana la data pensionarii pt limita de varsta. Acei 4 ani si 9 luni i-am lucrat intr-o institutie publica. As dori sa stiu daca atunci cand se va depune dosarul care merge direct de la Comisia de Expertiza , cei de la Casa de Pensii vad in sistem , pe CNP-ul meu, ca eu am lucrat 4 ani si 9 luni, ca sa ii adauge la anii de vechime inclusiv cotizatiile . Multumesc frumos.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: ruse florina la data: 10/08/2021 9:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sau cumva trebuie sa depun inainte cu cateva zile o adeverinta de vechime care atesta de la angajator ca eu am lucrat acei 4 ani si 9 luni ?
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 10/08/2021 12:34pm
ruse florina :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sau cumva trebuie sa depun inainte cu cateva zile o adeverinta de vechime care atesta de la angajator ca eu am lucrat acei 4 ani si 9 luni ?


Orice stagiu de cotizare, la depunerea dosarului de pensionare se demonstrează cu acte, deocamdată, asa ca ar trebui sa obțineți o adeverință în acest sens, pe care sa o depuneți la dosarul de pensionare.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/08/2021 1:38pm
Raspunsul domnului Gica este corect avand in vedere ca nu ati precizat perioada in care ati lucrat cei 4 ani si 9 luni, precizare strict necesara analizei.
Stagiile de cotizare trebuie demonstrate prin acte (carnet de munca sau adeverinte) inainte de 01 aprilie 2001. Dupa aceasta data perioadele in care s-a platit contributie de asigurari sociale (pentru pensie) se pot gasi in arhiva electronica a casei de pensii si nu mai trebuie demonstrate.
Deasemeni nu ati precizat nici daca stagiul de cotizare in discutie a fost inainte de iesirea la pensie de invaliditate sau dupa. Daca a fost inainte de iesirea la pensie de invaliditate si aveti buletinul de calcul al acesteea, puteti verifica daca acest stagiu a fost luat in calcul la aceasta pensie si apoi va puteti intreba daca mai trebuie sa justificati acest stagiu la pensia pentru limita de varsta.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: ruse florina la data: 10/09/2021 4:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Da asa e nu am precizat. Deci acesti 4 ani si 9 luni i-am lucrat in perioada 2012-2016 . Eu am fost pensionata cu gradul 2 din 2007 pana in 2011,la revizuire la comisie p mi-a schimbat gradul din 2 in 3 si am reusit sa ma angajez si sa lucrez acesti ani. Eu am inteles ca momentan nu se iau in calculul vechimii decat atunci cand voi iesi la pensionarea la limita de varsta , in martie 2022. In 2017 la revizuire mi-a schimbat gradul din 3 in 2 , iar in octombrie 2021 mi-a dat nerevizuibil pana la iesirea la limita de varsta. Ideea e daca eu pentru acesti 4 ani si 9 luni lucrati in perioada cat eram si cu pensie de invaliditate grad 3 trebuie sa mai duc la casa de pensii vreo adeverinta prin care sa se adauge si acesti ani la vechime si la cotizatie. Unde am lucrat e o institutie publica unde au fost platite toate contributiile. Va multumesc frumos.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/09/2021 9:44am
Acum este clara situatia dv.
Ati inteles corect acest stagiu se ia in calcul numai la iesirea la pensie pentru limita de varsta si pentru acesta nu trebuie sa duceti adeverinta la casa de pensii.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: ruse florina la data: 10/09/2021 2:43pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc frumos pentru lamurire.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1