Subiect "depunere act incetare CIM" Deschis de BETTY la data: 11/08/2021 8:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunere act incetare CIM
Scris de: BETTY la data: 11/08/2021 8:41am
Gen:F
Data nasterii:17.06.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am depus dosarul pentru pensie anticipata partiala, am primit si decizia, dar nu am depus actul de desfacere a CIM, am ramas in continuare in campul muncii. Avand in vedere situatia actuala, oare cum ar fi mai avantajos sa ies anul acesta la pensie, sau sa astept pana la 17.03.2022?Oare ar fi posibil sa se aduca ceva modificari importante legislative in aceasta perioada, privind pensionarea?In cazul in care astept pana la 17.03.2022, dispozitia privind incetarea CIM trebuie sa fie emisa cu data de 18.03,2022 si trebuie sa o si depun la Casa de Pensii cu acea data?
Re: depunere act incetare CIM
Scris de: GicaH la data: 11/08/2021 11:07am
BETTY :
Gen:F
Data nasterii:17.06.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am depus dosarul pentru pensie anticipata partiala, am primit si decizia, dar nu am depus actul de desfacere a CIM, am ramas in continuare in campul muncii. Avand in vedere situatia actuala, oare cum ar fi mai avantajos sa ies anul acesta la pensie, sau sa astept pana la 17.03.2022?Oare ar fi posibil sa se aduca ceva modificari importante legislative in aceasta perioada, privind pensionarea?In cazul in care astept pana la 17.03.2022, dispozitia privind incetarea CIM trebuie sa fie emisa cu data de 18.03,2022 si trebuie sa o si depun la Casa de Pensii cu acea data?


Daca nu cereti anularea deciziei de pensionare anticipata partial, calculul acesteia va fi în vigoare, ca punctaj și ca indice de corectie până la îndeplinirea condițiilor de pensionare la limita de vârstă, chiar dacă depuneți sau nu încetarea activității.....
Re: depunere act incetare CIM
Scris de: la pensie la data: 11/09/2021 4:09am
Raspunsul domnului Gica este corect. Daca au trecut mai mult de 30 zile de la data primirii deciziei de pensie anticipata partiala si nu ati cerut anularea deciziei nu mai conteaza cand incetati activitatea deoarece pensia anticipata partiala nu se recalculeaza la incetarea activitatii ci recalcularea se va face numai cand realizati varsta standard de pensionare adica in 17 martie 2022.
Re: depunere act incetare CIM
Scris de: BETTY la data: 11/09/2021 5:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru raspunsuri!Deci daca raman in campul muncii pana la implinirea varstei de pensionare, CIM trebuie sa fie incetat cu data de 18 martie 2022 si tot cu aceasta data trebuie sa depun si la Casa Judeteana de pensii?
Re: depunere act incetare CIM
Scris de: la pensie la data: 11/09/2021 9:08am
Nu ati inteles corect.
Incetarea activitatii (contractului de munca) este conditie pentru a se pune in plata pensia anticipata partiala dar incepand cu data de 17 martie 2022 dv aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta si incepand de la aceasta data aveti dreptul sa cumulati pensia cu salariu adica nu mai sunteti obligata sa incetati activitatea ci o puteti face cand doriti.
In data de 17 martie 2022 indiferent daca mai lucrati sau nu pensie anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii si introducerea in calcul a perioadei lucrate dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala pana la data de 16 martie 2022. DEcizia pentru pensie pentru limita de varsta recalculata o primiti ca si cea de pensie anticipata partiala dupa cca 2 luni, iar daca intarzie mai mult faceti cerere la Casa de pensie pentru a le aminti.
Re: depunere act incetare CIM
Scris de: BETTY la data: 11/26/2021 2:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru lamuriri si pentru raspunsuri, nu am facut precizarea ca sunt functionar public, oare tot asa sunt valabile aceste reglementari si pentru noi?
Re: depunere act incetare CIM
Scris de: la pensie la data: 11/26/2021 3:19am
Legislatia pensiilor este aceeasi si pentru functionarii publici insa continuarea activitatii dupa obtinerea pensiei pentru limita de varsta se poate face numai cu acordul angajatorului, conform codului muncii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1