Subiect "obtinere puctaj lunar" Deschis de Colda Viorel la data: 03/03/2022 4:34pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
obtinere puctaj lunar
Scris de: Colda Viorel la data: 03/03/2022 4:34pm
Gen:M
Data nasterii:29.12.1960
Stagiul de cotizare:36 ani 6 luni
Alte date: dosar depus in 1.02.2022, decizie in 22.02.2022
Intrebare: Am primit decizia, am introdus datele si in programul dvs., rezultatul este aproape identic cu cel primit de la casa de pensii .
As dori sa cer punctajul lunar . Am cerut buletin de calcul , acolo sunt numai totaluri, eu vreau sa vad cum au obtinut acele totaluri.
Sa cer de la casa judeteana de pensii sau de la cnpp.ro ? Sau le cer degeaba ?
Am dus adeverinta cu spor de vechime pentru 1.06.1992-1.11.1992 (in cartea de munca nu a fost trecut salariul cu vechime inclusa) , am verificat acum pe cnpp.ro si nu apare salariul cu vechimea actualizata.
Nu sunt convins ca au luat in calcul luna 1/2022, angajatorii au depus declaratiile 112 dupa 21.02, data la care a aparut programul la anaf.
Re: obtinere puctaj lunar
Scris de: la pensie la data: 03/04/2022 2:24am
Casa de pensii elibereaza numai acel buletin de calcul. Ceiace doriti dv este dificil de realizat si nu credem ca veti primi o astfel de situatie. Daca doriti sa vedeti daca a fost luat in calcul sporul de vechime dupa iunie 1992 nu trebuie sa verificati baza de date de la Casa de pensii ci sa verificati totalul din buletinul de calcul si datele din carnetul de munca si adeverinta depusa.
La fel si in cazul ultimei luni lucrate, verificati daca aceasta este inclusa in buletinul de calcul si
Re: obtinere puctaj lunar
Scris de: Colda Viorel la data: 03/04/2022 4:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: in 1985 am fost angajat in 23 sept, in program trec fractiune de salariu ?
Am folosit programul dvs, am obtinul puctaj cu 0.55 puncte mai mic ca la casa de pensii, poate am mai omis ceva.
Re: obtinere puctaj lunar
Scris de: la pensie la data: 03/04/2022 8:15am
In program trebuie trecute sumele obtinute de dv in perioadele respective. Deci daca nu ati lucrat luna intreaga calculati fractiune din salariu dar la perioade mici influenta este mica.
Nu este clar rezultatul la care va referiti in comparatia cu Casa de pensii deoarece nu precizati ce fel de puncte sunt, puncte anuale sau medii anuale si nici ce fel de pensie ati obtinut.
Am cautat programul folosit de dv si am gasit un singur program cu adresa dv de email la care avem urmatoarele observatii :
- Ati introdus date numai in o perioada de 16 ani si 2 luni.
- Nu ati introdus indice de corectie. Nu cunoastem daca aveti dreptul la acesta pentruca nu ati dat informatii in aceasta privinta.
-Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre octombrie 1988 - septembrie 1990 3 %
Intre octombrie 1990 - martie 1992 6 %
Daca ati obtinut pensie anticipata partiala, diminuata, trebuie sa calculati dv diminuarea.
Re: obtinere puctaj lunar
Scris de: Colda Viorel la data: 03/05/2022 3:41pm
Am introdus vechimea cum ati spus dvs., am introdus si din adeverinta vechimea netrecuta in cartea de munca (perioada 6/1992-10/1992).
Am introdus date numai pentru perioada 23.09.1985 - 31.12.2001, am copiat punctajul anual intr-un fisier excel. Am cont pe cnpp.ro , am pus in excel punctajul pentru anii 2002-2022 ( este mai usor asa) . Am facut totalul puctelor, am un total de 55,64220 puncte, de la casa de pensii am primit 56,00128 pucte. Totalul l-am impartit la 35, am aplicat indice de corectie, care este 1,41. Diferenta nu este mare, dupa ce am aplicat si penalizarea de 21.15%, este o diferenta de 19 lei.
Re: obtinere puctaj lunar
Scris de: la pensie la data: 03/06/2022 11:50am
Consideram a fi suficient de precis calculul facut cu progrmul nostru ca sa trageti concluzia ca acest calcul a fost facut corect si de catre Casa de pensii.
Re: obtinere puctaj lunar
Scris de: Colda Viorel la data: 03/24/2022 2:41pm
Am cerut la casa de pensii punctajul lunar, l-am primit pe posta( aproximativ 50 de pagini, eu am cerut prin mail). Am constatat ca nu s-a luat in considerare luna 1/2022 desi am depus dosarul in 1.02.2022. Este corect, asa este legislatia ?
Re: obtinere puctaj lunar
Scris de: la pensie la data: 03/25/2022 10:40am
Nu este prevazut in legislatie sa nu fie luata in calcul ultima luna lucrata ci sa fie luate in calcul sumele existente in arhiva casei de pensii in data in care s-a facut calculul.
De aici tragem concluzia ca in cazul dv s-a facut calculul in luna februarie 2022 inainte ca situatia REVISAl trimisa de angajatorul dv cu sumele pe luna ianuarie 2022 sa fi ajuns la casa de pensii.
Pentru a vi se lua in calcul si sumele pentru care s-a platit CAS in luna ianuarie 2022 faceti o cerere in care cereti recalcularea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1