Subiect "pensie" Deschis de Lia la data: 03/21/2022 1:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Lia la data: 03/21/2022 1:58am
Gen:F
Data nasterii:04.06.1964
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:locuiesc in Fagaras, zona defavorizata din cate am inteles, respectiv reducere de 2 ani si am lucrat in sectie speciala 1 an si 10 luni(Combinatul chimic Fagaras)
Intrebare:Cand pot solicita calcularea pensiei anticipate, si daca nu sunt multumita de valoarea calculata,pot renunta la pensionare?Daca iau in calcul cele notate de mine mai sus, ce anume se reduce in cazul pensionarii? vechimea in munca sau varsta de pensionare? sau nu se pot cumula si atunci nu voi putea iesi la pensie normaladecat la 63 de ani? Multumesc
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/21/2022 3:48am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 04 februarie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare al dv de 35 ani, la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca lucrati in continuare si realizati stagiul total de cotizare de 41 ani si 8 luni.
Daca ati avut domiciliul minim 30 ani in orasul Fagaras aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, la varsta de 60 ani si 8 luni adica in data de 04 februarie 2025, daca pana atunci nu ati cerut pensie anticipata partiala, diminuata.
Nu putem aprecia daca beneficiati de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca pentruca nu ati precizat daca locul dv de munca (nu sectia) a fost incadrat in grupa de munca. Daca locul dv de munca a fost incadrat in grupa conditii speciale, fiind sub 2 ani se asimileaza stagiului in grupa conditii deosebite si beneficiati de pensie pentru limita de varsta in data de 04 octombrie 2026, cu reducerea cu 4 luni a varstei standard de pensionare, indiferent daca inainte de aceasta ati cerut pensie anticipata sau anticipata partiala.
Re: pensie
Scris de: Lia la data: 03/24/2022 10:15am
Gen:F
Data nasterii:04.06.1964
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:am lucrat 1 an si 10 luni in grupa I
Intrebare:Daca solicit un calcul de pensie acum, iar calculul nu este conform asteptarii, pot sa nu iau decizia pensionarii?Calculul ramane sau se va face o recalculare ulterioara cand decid pensionarea definitiva?
Multumesc,
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/24/2022 11:27am
Daca cereti acum pensie anticipata partiala puteti lucra in continuare pana primiti decizia de pensionare. Dupa primirea deciziei de pensionare aveti dreptul timp de 30 zile sa va hotarati daca o aceptati si daca nu o acceptati, in aceasta perioada de 30 zile aveti dreptul sa cereti anularea deciziei de pensionare si sa va retrageti dosarul de pensionare dupa primirea deciziei de anulare a pensiei anticipate partiale.
Dupa primirea deciziei de anulare a pensiei anticipate partiale aveti aceleasi drepturi pe care le aveati daca nu cereati pensie anticipata adica se anuleaza calculul pensiei anticipate partiale dupa care aveti dreptul ca mai tarziu sa depuneti din nou dosar de pensionare tot pentru pensie anticipata partiala sau pentru pensie pentru limita de varsta. Acestea vor fi calculate la fel ca in cazul in care acest dosar ar fi fost depus prima oara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1