Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de CONSTANTIN VOINEA la data: 03/24/2022 4:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: CONSTANTIN VOINEA la data: 03/24/2022 4:01am
Gen:masculin
Data nasterii:18.12.1963
Stagiul de cotizare:385 luni
Alte date:Grupa II perioada 1997-1999 , 35 luni
Intrebare:As dori sa stiu , daca la implinirea varstei de 60 ani(18.12.2023 ) ,data la care as avea un stagiu de cotizare de 385 luni , as putea iesi la pensie anticipata partial si care ar fi procentul de penalizare pina la implinirea varstei de 65 ani .
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 03/24/2022 10:37am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 18 decembrie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in grupa II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani in grupele I si/sau II de munca.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani si 4 luni adica in data de 18 aprilie 2028.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani atunci cand realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani (420 luni). Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului. Nu va putem calcula procentul de penalizare al pensiei anticipate partiale pe date ipotetice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1