Subiect "Pensie de invaliditate în condiții de handicap grav" Deschis de Mihaela antici la data: 03/24/2022 1:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de invaliditate în condiții de handicap grav
Scris de: Mihaela antici la data: 03/24/2022 1:45pm
Gen:feminin
Data nasterii: 07.04.1980
Stagiul de cotizare:16 ani și 9 luni
Alte date: handicap grav
Intrebare:Buna ziua. Femeie, 42 ani, stagiu cotizare 16 ani și 9 luni în condiții de handicap grav. Conform calculelor mele as putea ieși la pensie limita de vârstă( având handicap grav)la 48 de ani. Totalul de puncte acumulate este conform CNNP 138,3 puncte. As dori sa ies la pensie de invaliditate până la împlinirea acelei varste. Cum se face calculul in acest caz?Calculul se face ținând cont de stagiul complet de cotizare pentru persoanele cu handicap grav( cel puțin o treime din stagiul complet) Menționez că nu am adăugat la vechime cei patru ani de facultate. (1999-2003, la zi).Mulțumesc mult pentru eventualele răspunsuri
Re: Pensie de invaliditate în condiții de handicap grav
Scris de: la pensie la data: 03/25/2022 9:59am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 07 aprilie 2043 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca aveti realizat in conditii de handicap grav un stagiu de cotizare mai mare de o treime din stagiul complet de cotizare, de 35 ani, aveti dreptul la reducrerea varstei de pensionare cu 15 ani si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 48 ani adica in data de 07 aprilie 2028
In prezent aveti dreptul la pensie de invaliditate daca va prezentati la comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii si aceasta va incadreaza in unul din gradele de invaliditate.
Daca obtineti pensie de invaliditate aceasta se calculeaza impartind suma punctelor anuale la stagiul complet de cotizare redus care in cazul dv este de 11 ani si 8 luni (11,66667).
La calculul pensiei de invaliditate se includ si punctele anuale aferente studiilor universitare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1