Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Ioan la data: 03/24/2022 2:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Ioan la data: 03/24/2022 2:27pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In luna noiembrie 2020 am iesit la pensie la limita de varsta. In perioada in care inca eram in activitate (inceputul anului 2020), sindicatul din care am facut parte a reclamat in instanta nerespectarea Contractului Colectiv de Muncă privind plata orelor festive pentru perioada 2017-2020. In luna martie 2022 solutia definitivă pronunțată de Curtea de Apel menționează urmatoarele: "Obligă parata (angajatorul) sa calculeze si sa plateasca acestora (membrii de sindicat) diferenta dintre sumele acordate si cele cuvenite ca urmare a acordării sporului de 95% pentru munca suplimentara prestata in zilele de sambata, duminica si de sarbatorile legale aferenta perioadei 09.11.2017-15.10.2020, sume ce vor fi actualizate cu rata inflației monedei naționale, la care se va aplica dobânda legală penalizatoare, calculate de la data scadenței drepturilor și până la plata efectivă". Angajatorul a efectuat deja calculele cu respectarea soluției instanței pentru membrii de sindicat (inclusiv pentru cei pensionati), plata urmand a se face in cursul lunii aprilie. Intrebarea mea este urmatoare: Pot sa solicit recalcularea pensiei depunand la Casa de Pensii un act eliberat de fostul angajator cu suma primita si o copie a solutiei definitive a Curtii de Apel? Multumesc.
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 03/25/2022 10:09am
Dupa ce contributia de asigurare sociala (CAS), aferenta sumelor suplimentare obtinute de la angajator, vor fi comunicate Casei de pensii aveti dreptul sa cereti recalcularea pensiei facand o cerere de recalculare fara a mai depune niciun act justificativ privind sumele obtinute.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Ioan la data: 03/25/2022 2:55pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1