Subiect "Calcul pensie" Deschis de Istudor Elena la data: 03/24/2022 3:55pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Istudor Elena la data: 03/24/2022 3:55pm
Gen:feminin
Data nasterii:16.03.1968
Stagiul de cotizare:33 de ani în decembrie anul acesta
Alte date:am lucrat 3,8 ani cu grupa a II a 100%
Intrebare:Când aș putea ieși la pensie anticipat parțial și la limita de vârstă?
Mulțumesc frumos!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/25/2022 10:22am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita
de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 16 martie 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in data de 16 martie 2030 daca lucrati in continuare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 58 ani adica in data de 16 martie 2026 daca lucrati in continuare si atunci aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare, de 35 ani, la data depunerii dosarului,
Re: Calcul pensie
Scris de: Istudor Elena la data: 03/25/2022 3:21pm
Gen:feminin
Data nasterii:16.03.1968
Stagiul de cotizare:33
Alte date:grupa a-II-a 3 ani și 8 luni
Intrebare: Mulțumesc pt răspuns dar am omis sa va spun ca eu inca lucrez și în 2026 o sa am 36 de ani vechime. Aș dori să știu și ce perioada de penalizare o sa am dacă vreau sa ies anticipat parțial? Mulțumesc mult!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/26/2022 9:05am
Daca cereti pensie anticipata partiala in data de 16 martie 2026 si atunci aveti stagiul de cotizare de 36 ani intregi diminuarea va fi de 21,60 %.
Re: Calcul pensie
Scris de: milutin gabriela la data: 03/31/2022 8:48am
Gen:F
Data nasterii:25/02/1970
Stagiul de cotizare:31ani
Alte date:am 7 ani in grupa a 2 a .
Intrebare:as dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipata sau cum o fi ea?am nascut si crescut doi copii daca se ia in considerare.momentan am doua locuri de munca full time si part time de un an pina in prezent.va multumesc anticipat si astept raspuns.
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/31/2022 9:53am
Pentru doamna Gabriela
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 25 februarie 2033 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 32 ani si 9 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 8 luni adica in data de 25 octombrie 2030 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 3 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea unui anumit numar de copii.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 58 ani, adica in data de 25 februarie 2028 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 3 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1