Subiect "vârstă de pensionare" Deschis de Moldovan Violeta la data: 03/28/2022 5:09pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vârstă de pensionare
Scris de: Moldovan Violeta la data: 03/28/2022 5:09pm
Gen:F
Data nasterii:14.05.1964
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:Am născut și crescut 3 copii
Intrebare:Când am dreptul la pensie pentru limită de vârstă?În prezent în ce situație mă aflu? Am dreptul la pensie anticipată parțială nediminuată?Sau nu? Mulțumesc.
Re: vârstă de pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/29/2022 2:28am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru nasterea unui numar de copii, in data de 14 ianuarie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea unui anumit numar de copii. Se asteapta ca aceste drepturi sa fie acordate prin inlocuirea actualei legi a pensiilor cu alta lege.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 57 ani si 8 luni atunci cand realizati stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1