Subiect "pensie pers handicap" Deschis de bogdan la data: 03/30/2022 2:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pers handicap
Scris de: bogdan la data: 03/30/2022 2:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua. am 55 de ani impliniti, 24 de ani vechime si certificat de handicap gradul 2 accentuat. pot iesi la pensie? din cei 24 de ani, 11 sint cu 2 ore pe zi dupa 1,01,2011 vreo 3 ani am luat somaj prin 90 si ceva, cind se considera ca somajul este vechime in munca si restul cu 4 sau 8 ore. probabil va iesi o pensie f mica, statul va acoperi diferenta pana la pensia minima de 1000 lei? multumesc
Re: pensie pers handicap
Scris de: la pensie la data: 03/30/2022 8:42am
Regretam ca nu va putem face o analiza a posibilitatilor dv de pensionare deoarece nu ati facut precizarile necesare.
Pentru a beneficia de reducerea cu 10 ani a varstei standard de pensionare (care in cazul dv este de 65 ani) trebuie sa indepliniti conditia sa aveti realizat stagiul de cotizare de 23 ani si 4 luni dupa data de dobandire a starii de handicap accentuat.
Dv nu ati precizat data in care ati dobandit starea de handicap si nici nu ati prezentat date clare necesare calculului stagiului de cotizare.
La calculul stagiului de cotizare se are in vedere :
- Perioada somajului se asimileaza cu stagiu de cotizare si se ia in calcul in asa cum este inscrisa in carnetul de munca sau in adeverinta.
- In perioada inainte de 01 aprilie 2001 stagiul de cotizare se calculeaza in functie de cum este inscris in carnetul de munca, adica daca este mentionat ca ati lucrat cu jumatate de norma se ia in calcul jumatate din perioada lucrata.
- In perioada intre 01 aprilie 2001 si 31 decembrie 2010 perioada lucrata cu jumatate de norma se ia in calcul jumatate din perioada lucrata, iar perioada lucrata cu norma intreaga se ia in calculul stagiului de cotizare intreaga perioada.
-In perioada dupa 01 ianuarie 2011 se ia in calcul perioada intreaga indiferent daca ati lucrat cu jumatate de de norma sau cu norma intreaga.
Sfatul nostru este, ca pentru un calcul precis al stagiului dv de cotizare, sa mergeti la ghiseul Casei de Pensii, de care apartine domiciliul dv, inainte de a depune dosarul de pensie, cu carnetul de munca sau cu adeverinte privind stagiul de cotizare neinscris in carnetul de munca si cu certificatul de handicap si sa-i rugati sa va calculeze stagiul de cotizare necesar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1