Subiect "reducere varsta pentru stagiu de cotizare in grupa a IIa de munca" Deschis de Adelina Monica Horumba la data: 03/31/2022 9:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta pentru stagiu de cotizare in grupa a IIa de munca
Scris de: Adelina Monica Horumba la data: 03/31/2022 9:54am
Gen:F
Data nasterii:05.09.1967
Stagiul de cotizare:30 ani si 11 luni (in acest moment)
Alte date:angajata in prezent
Intrebare:
Buna ziua !
As dori sa stiu, cum se beneficiaza de reducerea varstei de pensionare pentru munca in conditii deosebite de munca.
Am in prezent o vechime de 30 de ani si 11 luni , din care in grupa a IIa, am un stagiu de 10 ani si 8 luni.
M-ar interesa sa aflu in ce an as putea iesi la pensie anticipata partiala, si cat ar trebui sa fie stagiul de cotizare/varsta la care as putea iesi la pensie anticipat partial...de asemenea as dori sa stiu cat ar fi penalizarea pentru pensie anticipata partiala.
Mentionez ca in prezent lucrez, si sunt absolventa de facultate, respectiv master de 3 semestre.

Multumesc !
Re: reducere varsta pentru stagiu de cotizare in grupa a IIa de munca
Scris de: la pensie la data: 03/31/2022 10:53am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 05 septembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada studiilor universitare si realizati un stagiu de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare de 35 ani
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 8 luni adica in data de 05 mai 2027.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 58 ani, adica din data de 05 septembrie 2025 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 7 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada studiilor universitare . Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare, fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada studiilor universitare, la data depunerii dosarului.
Numarul de luni de anticipare se calculeaza de la data depunerii dosarului de pensie anticipata partiala pana la data iesirii la pensie pentru limita de varsta adica 05 mai 2027.
Re: reducere varsta pentru stagiu de cotizare in grupa a IIa de munca
Scris de: Adelina Monica Horumba la data: 04/01/2022 1:36am
Gen:F
Data nasterii:05.09.1967
Stagiul de cotizare:30 ani si 11 luni
Alte date:
Intrebare:
Multumesc frumos pt raspuns !!!
Re: reducere varsta pentru stagiu de cotizare in grupa a IIa de munca
Scris de: adelina-monica horumba la data: 08/18/2023 6:23am
Gen:F
Data nasterii:05.09.1967
Stagiul de cotizare:
Alte date: reducere varsta pentru pensie anticipata partiala
Intrebare:
Buna ziua!
As dori sa fac o corectie la prima mea solicitare, cand am mentionat studiile superioare si masterul (facultatea este facuta la distanta, iar cursurile de master au fost facute la zi).

Avand in vedere acea corectie , coroborata cu faptul ca am platit vechimea lipsa de 1 an si 7 luni, cam cand as putea sa ma pensionez anticipat partial?
Multumesc mult !

Cu stima,
Adelina-Monica Horumba
Re: reducere varsta pentru stagiu de cotizare in grupa a IIa de munca
Scris de: la pensie la data: 08/18/2023 7:53am
Asa cum am precizat anterior perioada facultatii si a masterului nu influenteaza data iesirii la pensie anticipata partiala deoarece nu se iau in calculul stagiului de cotizare necesar pentru aceasta pensie.
Prin completarea stagiului de cotizare si impreuna cu stagiul de cotizare suplimentar pentru perioada lucrata in grupa de munca realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani, indepliniti conditia de iesire la pensie anticipata partiala in data de 05 septembrie 2025.
Re: reducere varsta pentru stagiu de cotizare in grupa a IIa de munca
Scris de: adelina-monica horumba la data: 08/21/2023 1:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc frumos !!!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1