Subiect "varsta pensionare" Deschis de simion la data: 04/01/2022 1:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensionare
Scris de: simion la data: 04/01/2022 1:26am
Gen:F
Data nasterii: septembrie 1967
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! va rog sa ma ajutati sa calculez la ce varsta ma pot pensiona. Detalii: femeie, nascuta in septembrie 1967, stagiu de cotizare = 35 ani, vechime in grupa 1 = 10 ani si 6 luni, vechime in grupa a 2-a = 2 ani si 8 luni. Lucuiesc de peste 30 de ani in Navodari (zona incadrata la localitati poluate).
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/01/2022 2:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna septembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in grupa I si stagiul de 3 ani intregi lucrat in gr II de munca (completat cu 4 luni neutilizate la grupa I) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani si 9 luni, care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 9 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii speciale si 3 ani intregi lucrat in conditii deosebite (completat cu 4 luni neutilizate la grupa conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica in septembrie 2024.
Pensia anticipata partiala pentruca ati locuit in o zona cu poluare remanenta nu este avantajoasa pentru dv pentruca o puteti obtine la varsta de 61 ani.
Re: varsta pensionare
Scris de: Simion la data: 04/01/2022 3:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:multumesc!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1