Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Luminita la data: 04/01/2022 1:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Luminita la data: 04/01/2022 1:01pm
Gen:F
Data nasterii:17.12.1964
Stagiul de cotizare: 34 ani
Alte date: 3 ani grupa a 2-a
Intrebare:
Care va fi valoarea pensiei in lei dupa aplicarea penalitatii in cazul in care doresc sa raman la pensie anticipata partiala la data de 15 dec 2022? Am 35 zile de Concediu medical dupa 2005 si o valoare de pensie calculata cu calculatorul dvs de 2950 lei. Se aplica coeficientul de corectie de 1.41 si pentru pensionarea anticipata partiala?
Programul dvs de calcul tine cont de penalitate daca incarc datele doar pana in luna cand doresc sa ies la pensie? Va multumesc foarte mult .
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: GicaH la data: 04/02/2022 5:23am
Luminita :
Gen:F
Data nasterii:17.12.1964
Stagiul de cotizare: 34 ani
Alte date: 3 ani grupa a 2-a
Intrebare:
Care va fi valoarea pensiei in lei dupa aplicarea penalitatii in cazul in care doresc sa raman la pensie anticipata partiala la data de 15 dec 2022? Am 35 zile de Concediu medical dupa 2005 si o valoare de pensie calculata cu calculatorul dvs de 2950 lei. Se aplica coeficientul de corectie de 1.41 si pentru pensionarea anticipata partiala?
Programul dvs de calcul tine cont de penalitate daca incarc datele doar pana in luna cand doresc sa ies la pensie? Va multumesc foarte mult .


Penal8tatea pentru pensie anticipata partiala o calculati dumneavoastră separat, iar coeficientul de corectie se aplica la toate tipurile de pensie.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/02/2022 9:43am
Raspunsul domnului Gica este corect
Indice de corectie vi se acorda si dv daca iesiti initial la pensie in data de 15 decembrie 2022.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii
1. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1991 - martie 1992 3 %
2. Dupa aprilie 2001 salariile pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate la anumite sume indicate de noi la pagina "Limitarea salariului luat in calculul pensiei" accesabila din pagina principala. Dumneavoastra ati introdus in lunile decembrie 2001 si aprilie 2003 salarii mai mari decat aceste limite insa nu influenteaza calculul pensiei pentruca programul face automat limitarea. Verificati daca suma introdusa in aprilie 2003 este corecta
3. Ati introdus salarii pe anul 2022 pe perioada viitoare, pana la data pensionarii si in aceast caz valoarea pensiei iesite din calcul se va modifica lunar.
Daca cereti pensie anticipata partiala in luna decembrie 2022 si atunci aveti stagiul de cotizare de minim 33 ani si 11 luni diminuarea pensiei va fi de 30 %.
4. Pentru a calcula pensia diminuata aplicati dv diminuarea la valoarea pensiei rezultate din program.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1