Subiect "recalculare anuala pensie anticipata partiala" Deschis de Luminita la data: 04/01/2022 1:50pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare anuala pensie anticipata partiala
Scris de: Luminita la data: 04/01/2022 1:50pm
Gen:f
Data nasterii:17.12.1964
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:
In cazul pensionarii anticipate partial in care am o valoare de pensie calculata cu coeficientul de penalizare aferent celor 5 ani inainte de limita de varsta, cand se implineste un an de la pensionare si raman doar 4 ani pana la limita de varsta se recalculeaza pensia conform coeficientului de penalizare de 4 ani sau raman cu aceeasi pensie pana la limita de varsta.Multumesc.
Re: recalculare anuala pensie anticipata partiala
Scris de: GicaH la data: 04/02/2022 5:20am
Luminita :
Gen:f
Data nasterii:17.12.1964
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:
In cazul pensionarii anticipate partial in care am o valoare de pensie calculata cu coeficientul de penalizare aferent celor 5 ani inainte de limita de varsta, cand se implineste un an de la pensionare si raman doar 4 ani pana la limita de varsta se recalculeaza pensia conform coeficientului de penalizare de 4 ani sau raman cu aceeasi pensie pana la limita de varsta.Multumesc.


In cazul pensionarii anticipata partiala penalizarea ramane constanta, adica la aceeasi valoare pana la îndeplinirea condițiilor de pensionare la limită de vârstă....
Re: recalculare anuala pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/02/2022 9:46am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Procentul de diminuare al pensiei anticipate partiale ramane fix pana la iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1