Subiect "Ref calcul in aplicatie" Deschis de RAIS LUMINITA la data: 04/02/2022 12:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ref calcul in aplicatie
Scris de: RAIS LUMINITA la data: 04/02/2022 12:43pm
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua, am introdus datele in aplicatie. Pensia estimata in aplicatie mai trebuie corectata cu indicele de penalizare, sau avand in vedere ca am introdus inclusiv data incetarii activitatii suma este deja corectata cu indicele de penalizare (27% in cazul meu)? Multumesc
Re: Ref calcul in aplicatie
Scris de: la pensie la data: 04/02/2022 1:42pm
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii
1. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre octombrie 1989 - septembrie 1991 3 %
Intre octombrie 1991 - martie 1992 6 %
Dupa 01 aprilie 1992 pana la introducerea lui in salariul inscris in carnetul de munca se introduce sporul de vechime dovedit cu adeverinta.
2. Dupa aprilie 2001 salariile pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate la anumite sume indicate de noi la pagina "Limitarea salariului luat in calculul pensiei" accesabila din pagina principala. Dumneavoastra ati introdus, dupa aceasta data, salarii mai mari decat aceste limite, insa aceasta nu influenteaza calculul pensiei pentruca programul face automat limitarea.
3. Pentru a calcula pensia diminuata aplicati dv diminuarea de 27 % la valoarea pensiei rezultate din program.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1