Subiect "Pensie la limita de varsta" Deschis de Karácsony Erzsébet la data: 04/05/2022 4:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta
Scris de: Karácsony Erzsébet la data: 04/05/2022 4:37am
Gen:Feminin
Data nasterii:1959.01.13
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:Am cotizat in Romania 20 de ani si 16 de ani in Ungaria. In prezent mai lucrez in Ungaria. In Romania din acei 20 de ani am lucrat 11 ani si 6 luni in grupa II.
Intrebare:Cand pot sa ma pensionez si in ce conditii?
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/05/2022 8:16am
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesara pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, incepand cu 13 mai 2020 de la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni.
Deoarece pentru aceasta pensie aveti conditia sa aveti minim 15 ani nu este necesar sa faceti dovada stagiului lucrat in Ungaria.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in grupa II asimilata cu conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 8 luni insa nu va mai foloseste aceasta reducere daca puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei standard de pensionare.
Dosarul de pensie din Romania il puteti depune personal, la Casa de pensii teritoriala de care depinde ultimul domiciliu al dv din Romania, sau de catre o persoana din Romania imputernicita de dv, la Casa de pensii teritoriala de care depinde domiciliul persoanei imputernicite. Procura de imputernicire o puteti obtine de ambasada sau consulatul Romaniei in Ungaria.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1