Subiect "adaosuri la salariu" Deschis de George Iliescu la data: 04/27/2022 11:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adaosuri la salariu
Scris de: George Iliescu la data: 04/27/2022 11:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna seara! Va rog sa imi spuneti cand se recalculeaza pensia anticipata partiala, in situatia in care se obtine, prin hotararea instantei judecatoresti, completarea bazei de venituri pentru calculul pensiei cu adaosuri la salariul de baza, pentru care s-au platit contributii de asigurari sociale (de ex: prime de performanta, indemnizatii de concediu, alte adaosuri):
- sa fie la data cererii de recalculare?
- sa fie la data trecerii la pensia pentru limita de varsta?

Multumesc!
Re: adaosuri la salariu
Scris de: GicaH la data: 04/27/2022 12:22pm
George Iliescu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna seara! Va rog sa imi spuneti cand se recalculeaza pensia anticipata partiala, in situatia in care se obtine, prin hotararea instantei judecatoresti, completarea bazei de venituri pentru calculul pensiei cu adaosuri la salariul de baza, pentru care s-au platit contributii de asigurari sociale (de ex: prime de performanta, indemnizatii de concediu, alte adaosuri):
- sa fie la data cererii de recalculare?
- sa fie la data trecerii la pensia pentru limita de varsta?

Multumesc!


Data primirii si respectiv prezentarii hotararii definitive executorie la CJP.
Re: adaosuri la salariu
Scris de: la pensie la data: 04/28/2022 1:30am
Daca actiunea in justitie a fost indreptata impotriva Casei de pensii aceasta trebuie sa faca recalcularea pensiei la data primirii hotararii judecatoresti trimisa ei de catre instanta de judecata .
Dv depuneti cerere numai daca recalcularea intarzie.
Re: adaosuri la salariu
Scris de: George Iliescu la data: 04/28/2022 4:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
La noul punctaj se aplica indicele de corectie?
Multumesc!
Re: adaosuri la salariu
Scris de: la pensie la data: 04/28/2022 9:31am
Daca sumele prezentante in instanta, pentru care ati obtinut hotararea judecatoreasca, au fost depuse si la dosarul initial de pensie anticipata partiala atunci la punctajul suplimentar rezultat prin recalculare se aplica indicele de corectie din anul in care ati depus dosarul de pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1