Subiect "Calcul pensie" Deschis de Emil Pogonici la data: 05/16/2022 2:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Emil Pogonici la data: 05/16/2022 2:58pm
Gen:F
Data nasterii:februarie 1965
Stagiul de cotizare:37 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare:Am introdus toate datele si a rezultat in punctaj de 1,18627.Ma intereseaza daca am procedat corect in ce priveste introducerea sporurilor si daca in punctajul final a fost introdus si indicile de corectie de 1,41.Multumesc!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/17/2022 3:30am
Pentru a face verificarea trebuie sa avem informatiile necesare.
Din datele precizate de dv am verificat programul in care ati introdus 454 de luni.
Analizand datele introduse in acest program avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus corect sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre august 1987 - iulie 1989 3 %
Intre august 1989 - martie 1992 6 %
2 In acest program nu ati mai introdus alte sporuri. Acestea pot fi introduse daca le justificati cu adeverinta si daca ele nu au fost incluse in salariul inscris in carnetul de munca.
3 Punctajul mediu de 1,18476 puncte, iesit din calcul, nu este corectat cu indice de corectie pentruca dv nu ati introdus indicele de corectie in pagina de intrare in caseta corespunzatoare.
In aceasta caseta puteti introduce indicele de corectie 1,41 daca :
- cereti pensie anticipata partiala in acest an dupa varsta de 57 ani si 9 luni.
- daca nu ati beneficiat de pensie de invaliditate dupa data de 01 ianuarie 2011.
Daca ati beneficiat de pensie de invaliditate dupa data de 01 ianuarie 2011 calculul se face altfel si va vom da indrumarile necesare daca reveniti si ne pecizati datele necesare.
Re: Calcul pensie
Scris de: Pogonici Emil la data: 05/18/2022 1:01pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara !Am tinut cont de recomandarile dumneavoastra si am obtinut un punctaj mediu mai bun ,asta dupa ce am introdus indicele de corectie de 1,41.De asemenea ,am verificat cu atentie datele din cartea de munca ,adeverinte ,etc si nu am identificat alte sporuri fixe gen spor de radiatii,calculator,pericol,dispozitiv etc cu exceptia sporului de vechime pe care lam valorificat asa cum ati mentionat dumneavoastra .In aceste conditii va rog sa mi spuneti daca am introdus corect datele in program si daca in punctajul obtinut a fost inclus si contributia la pensia suplimentara .Va multumesc!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/19/2022 2:16am
In punctajul calculat cu programul de pe site este inclus si punctajul aferent contributiei la pensie suplimentara.
Dupa modificarile facute avem o singura observatie, aceea ca ati introdus sume si in lunile viitoare din acest an. Aceasta procedura are dezavantajul ca este posibil ca aceste cifre sa fie gresite, iar punctajul iesit din calcul fiind calculat cu salarii medii pe economie care se cunosc in prezent va avea consecinta ca punctajul mediu iesit din calcul se va modifica usor in fiecare luna.
Re: Calcul pensie
Scris de: Pogonici Emil la data: 05/19/2022 6:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru sprijinul acordat in a mi face o idee in legatura cu iesirea la pensie peste cateva luni.Toata stima !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1