Subiect "Adeverinta" Deschis de Rodica la data: 05/18/2022 9:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinta
Scris de: Rodica la data: 05/18/2022 9:10am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Daca depun dosarul pentru pensionare anticipata parțială am nevoie și de adeverinta de la actualul angajator?
Re: Adeverinta
Scris de: la pensie la data: 05/18/2022 10:02am
Nu este clara intrebarea pentruca nu ati datele necesare privind actualul angajator.
Adeverinta este necesara de la angajatorii la care ati lucrat inainte de 01 aprilie 2001 daca perioadele lucrate si sumele castigate nu sunt inscrise in carnetul de munca.
Dupa 01 aprilie 2001 nu sunt necesare adeverinte pentru perioadele lucrate si sumele castigate pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS).
Re: Adeverinta
Scris de: Rodica la data: 05/19/2022 11:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cei de la casa de pensii, au zis că îmi trebuie adeverinta de la actualul loc de muncă,pe care sa odepun la dosar.Cand am întrebat ce acte îmi trebuiesc nu mi-au spus de asemenea adeverinta!
Re: Adeverinta
Scris de: dan la data: 05/19/2022 12:24pm
Rodica :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cei de la casa de pensii, au zis că îmi trebuie adeverinta de la actualul loc de muncă,pe care sa odepun la dosar.Cand am întrebat ce acte îmi trebuiesc nu mi-au spus de asemenea adeverinta!


Cei de la Casa de Pensii cer probabil o adeverinta de la actualul angajator pentru a va servi la deschiderea dosarului dvs. de pensie, caci , daca am inteles eu bine ,o astfel de adeverinta va trebui sa depuna fiecare candidat la pensionare, cind legea va fi publicata in Monitor?!!!
Re: Adeverinta
Scris de: la pensie la data: 05/19/2022 1:40pm
Am inteles despre ce este vorba.
Incepand cu 13 aprilie 2022 este in vigoare legea 76/2022 care modifica legea pensiilor 263/2010 si obliga Casa Nationala de Pensii Publice sa comunice angajatorului dv cand vi s-e emite decizie de pensionare si pentru aceasta vi se cere adeverinta de la angajator cu adresa acestuia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1