Subiect "Data la care pot ieși la pensie." Deschis de Hristescu la data: 05/19/2022 6:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data la care pot ieși la pensie.
Scris de: Hristescu la data: 05/19/2022 6:56am
Gen:M
Data nasterii:27.06.1965
Stagiul de cotizare:37 ani si5 luni
Alte date:10 feb.1989-31dec.2006 grupa doua de muncă,
01iun.2011-31oct.2011 condiții deosebite de munca.

Intrebare: Când pot ieși la pensie cu reducerea vârstei de pensionare? Mulțumesc frumos. Numai bine!
Re: Data la care pot ieși la pensie.
Scris de: la pensie la data: 05/19/2022 8:18am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data 27 iunie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa II de munca a existat numai inainte de 01 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca echivalenta este grupa conditii deosebite. Deci dv aveti un stagiu de cotizare lucrat in grupa II de munca de 12 ani si 1 luna si un stagiu de cotizare lucrat in grupa conditii deosebite de munca de 6 ani si 2 luni
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in gr II de munca si 6 ani intregi lucrati in grupa conditii deosebite de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani si 5 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 18 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta de 59 ani adica in data de 27 iunie 2024.
Re: Data la care pot ieși la pensie.
Scris de: burda la data: 05/29/2022 4:18pm
Gen:M
Data nasterii:25.07.1961
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:2,6 luni categoria adoua de muncă
Intrebare:la ce dată pot ieși la pensie?
Re: Data la care pot ieși la pensie.
Scris de: la pensie la data: 05/30/2022 2:08am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita
de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 25 iulie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani si 4 luni adica in data de 25 noiembrie 2025.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare, de 35 ani la data depunerii dosarului,
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1