Subiect "spor de noapte" Deschis de GIMBUTAN NICOLAE la data: 06/21/2022 4:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor de noapte
Scris de: GIMBUTAN NICOLAE la data: 06/21/2022 4:24pm
Gen:M
Data nasterii:28.06.1965
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare:Pregatesc dosarul de pensie si am o intrebare,din adeverinta primita de la actualul loc de munca nu apare sporul de noapte si este trecut salarul de incadrare,este corect?Nu trebuia o adeverinta separata cu sporul de noapte?Mentionez ca este vorba de perioada 2020 - 2022,alta nedumerire a mea este legata de calculul punctului,se calculeaza din brut?
Re: spor de noapte
Scris de: la pensie la data: 06/22/2022 1:49am
Baza de calcul a punctajului pensiei este explicata de noi pe larg pe pagina accesibila de pe pagina principala a site-ului
Pe scurt in perioada inainte de aprilie 2001 la calculul punctajului pensiei se utilizeaza salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent iar in perioada dupa aceasta data se foloseste salariul brut pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS).
Pentru calculul punctajului pensiei din perioada dupa data de 01 aprilie 2001 nu mai sunt necesare adeverinte cu salariile brute obtinute pentru care s-a platit CAS sau pentru sporuri pentruca aceste sume au fost transmise lunar de angajator catre Casa de pesii prin o situatie numita REVISAL si sunt stocate in arhiva electronica a Casei de pensii. Aceste sume le puteti afla si dv deschizand un cont personal pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP) sau cerand la aceasta "Situatia stagiului de cotizare dupa data de 01 aprilie 2001."
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1