Subiect "stagiu pt CM 4h/zi -1985/1986" Deschis de leila la data: 08/29/2022 1:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu pt CM 4h/zi -1985/1986
Scris de: leila la data: 08/29/2022 1:59pm
Gen:F
Data nasterii:ian 1961
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:Urmeaza sa ma pensionez la limita de vaarsta, in curand. In acest context, va rog sa-mi spuneti: 1.In perioada 1895-1986, 1 an, am avut contract de munca cu 4h/zi. Se va considera stagiu de contributie 6 luni sau un an, se are in vedere Codul Muncii actual, an/an, indiferent de timpul/zi si in trecut? 2. A existat o perioada (acum nu mai este) in care s-a acordat dupa incheierea somajului prin AJOFM, un ajutor social. Aceasta perioada in care am primit acest ajutor (nu indemnizatia de somaj) se considera stagiu de cotizare la pensionare?
Multumiri!
Re: stagiu pt CM 4h/zi -1985/1986
Scris de: la pensie la data: 08/30/2022 2:30am
Perioada lucrata numai cu timp partial (numai cu jumatate de norma) se ia in calculul vechimii proportional cu timpul zilnic lucrat (pentru un an lucrat cu jumatate de norma se ia in calcul 6 luni vechime).
Perioada in care s-a primit ajutor social, dupa somaj, pentru integrare profesionala se considera vechime in munca.
In cazul pensiei pentru limita de varsta, la care aveti dreptul in ianuarie 2023, nu trebuie sa va preocupe vechimea pentruca aceasta se acorda celor care au realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Re: stagiu pt CM 4h/zi -1985/1986
Scris de: leila la data: 08/30/2022 3:06am
la pensie :
Perioada lucrata numai cu timp partial (numai cu jumatate de norma) se ia in calculul vechimii proportional cu timpul zilnic lucrat (pentru un an lucrat cu jumatate de norma se ia in calcul 6 luni vechime).
Perioada in care s-a primit ajutor social, dupa somaj, pentru integrare profesionala se considera vechime in munca.
In cazul pensiei pentru limita de varsta, la care aveti dreptul in ianuarie 2023, nu trebuie sa va preocupe vechimea pentruca aceasta se acorda celor care au realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani.


Multumesc mult, cu distinse aprecieri!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1