Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Nina D la data: 10/22/2022 7:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Nina D la data: 10/22/2022 7:49am
Gen:F
Data nasterii:13.06.1965
Stagiul de cotizare:32 ani 6 luni la 10.2022
Alte date:Mentionez ca am lucrat în grupa a II-a 4 ani și 7 luni =100% + 3 ani și 3 luni –(conf.Carții de Muncă) - dar fără existența unor înscrisuri în arhiva societății. Deci 7 ani și 10 luni în total sau 6 ani și 10 luni – calculând 70% din cei 3 ani și 3 luni. (Parcă așa prevede legea?)
Intrebare:1. La întrebarea deschisă de Nina D la data: 04/02/2020, PENTRU ACELEAȘI DATE INIȚIALE, am primit răspunsul …” Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in gr II de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni “ iar la întrebarea din …”Deschis de Nina D la data: 10/15/2022 11:20am” am primit un răspuns diferit …” Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu suplimentar de 1 an si 6 luni “…Care răspuns este corect, 1an și 9 luni sau 1 an și 6 luni?
2. Contează dacă depun Dosarul , anticipat, în acest an sau în ianuarie 2023 ? (pentru a ieși la pensie în 13.04.2023). Respectiv se calculează la fel ? Ma refer în principal la indicele de corecție.
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/24/2022 6:14am
Incadrarea in grupele de munca inainte de 01 aprilie 2001 sub procent de 100 % s-a facut conform legislatiei de atunci adica legea pensiilor 3/1977 si Ordinul 50/1990
Aceste prevederi sunt neclare permitand interpretari diferite.
Astfel ca functionarii casei de pensii au emis decizii de pensionare inainte de 2020 in care pentru stagiul de cotizare suplimentar au luat in calcul intreaga perioada lucrata in grupa de munca in procent sub 100 %. Acesta fiind si motivul pentru care am dat primul raspuns.
Ulterior functionarii casei de pensii au acordat stagiu de cotizare suplimentar numai pentru perioada lucrata efectiv in grupa de munca, acesta fiind si motivul pentru care am dat al doilea raspuns.
Nu cunoastem daca acest al doilea mod de calcul este aplicat de toti functionarii caselor de pensii insa noi am modificat modul de calcul luand in calcul perioadele lucrate efectiv in grupa de munca
Conform legislatiei actuale indicele de corectie nu se va modifica in anul viitor fata de anul acesta. Nu stim cand si cum va fi modificata actuala legislatie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1