Subiect "decizie pensionare" Deschis de Alice la data: 10/26/2022 2:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie pensionare
Scris de: Alice la data: 10/26/2022 2:41am
Gen:F
Data nasterii:06.11.1962
Stagiul de cotizare: 38 ani
Alte date:
Intrebare: Dupa emiterea deciziei de pensie anticipata partiala in 2022 (cu coeficientul de corectie de 1.41) pot lucra, fara sa fie pusa in plata pensia, pana la implinirea varstei de pensionare? In martie 2025 se emite o alta decizie pentru pensie la limita de varsta si se recalculeaza
pensia in conditiile legii care va fi atunci?
Re: decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/26/2022 10:47am
Puteti lucra in continuare dupa emiterea deciziei pentru pensie anticipate partiale, in aceasta perioada pensia fiind suspendata.
Daca in perioada inainte de trecerea la pensie pentru limita de varsta, care in cazul dv poate fi in luna martie 2025, actuala lege a pensiilor va fi inlocuita cu o alta lege a pensiilor, care schimba modul de calcul al pensiei, toate pensiile acordate conform vechii legi a pensiilor vor fi recalculate in o anumita perioada fie ca sunt in plata fie ca sunt suspendate.
Re: decizie pensionare
Scris de: Carmen Sandulescu la data: 10/31/2022 4:06pm
la pensie :
Puteti lucra in continuare dupa emiterea deciziei pentru pensie anticipate partiale, in aceasta perioada pensia fiind suspendata.
Daca in perioada inainte de trecerea la pensie pentru limita de varsta, care in cazul dv poate fi in luna martie 2025, actuala lege a pensiilor va fi inlocuita cu o alta lege a pensiilor, care schimba modul de calcul al pensiei, toate pensiile acordate conform vechii legi a pensiilor vor fi recalculate in o anumita perioada fie ca sunt in plata fie ca sunt suspendate.


Buna seara. Referitor la comentariul dvs, daca am decizia de pensionare, dar inca lucre fara a incasa pensia, si legea pensiilor se va modifica, pana la implinirea varstei de pensionare, exista riscul ca, dupa noua lege, pensia recalculata sa fie mai mica decat cea calculata prin decizie ? Multumesc mult !
Re: decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/01/2022 5:31am
Pentru doamna Carmen.
Asa cum am raspuns doamnei Alice daca se va modifica legea pensiilor si aceasta modifica modul de calcul al pensiei vor fi recalculate toate pensiile acordate anterior fie ca sunt in plata fie suspendate. Daca noul mod de calcul va fi defavorabil unor tipuri de pensii este posibil ca pensiile recalculate sa fie mai mici. Insa pana in prezent in asemenea cazuri pensiile in plata nu au fost diminuate ci inghetate pana cand prin indexare pensiile recalculate depasesc pensia inghetata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1