Subiect "Anularea deciziei" Deschis de ELENA la data: 11/01/2022 10:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Anularea deciziei
Scris de: ELENA la data: 11/01/2022 10:25am
Gen:F
Data nasterii:1966
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:26 ani grupa I si conditii speciale
Intrebare:Buna ziua! Intrunesc conditiile de pensionare si intentionez sa imi depun dosarul. Va rog sa imi spuneti ce pot face, daca dupa procesarea datelor mele, pensia calculata este mica? Pot anula decizia? Cum? Voi fi sanctionata la reevaluarea dosarului? Multumesc!
Re: Anularea deciziei
Scris de: la pensie la data: 11/02/2022 3:04am
Decizia de pensionare poate fi anulata timp de 30 zile de la data comunicarii, prin o cerere depusa la Casa de pensii de care apartineti.
Insa noi consideram ca nu se justifica anularea deciziei numai pentru faptul ca aceasta este mica daca nu e insotita de masuri de crestere a acesteea.
Cresterea pensiei poate fi facuta prin continuarea activitatii insa aceasta poate fi facuta si cumulata cu pensia pentru limita de varsta, daca angajatorul este de acord cu aceasta.
Referitor la valoarea pensiei am observat ca ati incercat sa calculati pensia cu programul de calcul de pe siteul nostru. Am verificat datele introduse si am observat ca nu ati introdus indice de corectie. Daca doriti sa depuneti dosarul de pensie pentru limita de varsta in acest an, sau in anul viitor, inainte de inlocuirea actualei legi a pensiilor, vi se acorda un indice de corectie de 1,41 pe care il puteti introduce in pagina de intrare in caseta corespunzatoare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1