Subiect "somaj" Deschis de C Taina la data: 12/29/2022 10:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
somaj
Scris de: C Taina la data: 12/29/2022 10:57am
Gen: F
Data nasterii: 25 Mai 1963
Stagiul de cotizare: Pensie
Alte date:
Intrebare: Buna ziua, Cum trec somajul in aplicatie? Va fi de tip "L"(salariu Lunar)? Si trec la suma, retributia tarifara lunara? Si apoi am facut contract cu casa de pensii si am platit "cash" la minimul pe economia nationala. Cum trec aceste dari? Tot "L", salariul Lunar?
Practic eu am lucrat intre 1988-2001, am avut somaj cateva luni pana 2002 si din 2002 pana acum imi platesc la casa de pensii darile, la minimul de economie. Se considera ca am activat in munca pana in 2001 sau consider 2022 si trec tot ce am pana atunci? Multumesc!
Re: somaj
Scris de: la pensie la data: 12/30/2022 8:08am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 25 octombrie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In programul de calcul pensie de pe acest site datele se introduc de catre dv astfel :
- Inainte de 01 aprilie 2001
In perioada lucrata se selecteaza codul "L", in coloana sariu se introduce salariul tarifar iar in coloanele de sporuri se introduc sporurile permanente in % si suma fixa.
- Dupa data de 01 aprilie 2001:
In perioada lucrata se selecteaza codul "L" iar in coloana sariu se introduce salariul brut castigat in luna respectiva.
In perioda de somaj se selecteaza codul "L" iar in coloana sariu se introduce indemnizatia de somaj pe care ati primit-o in acea perioada.
In perioada in care ati platit contributie sociala prin contract de asigurare sociala se selecteaza codul "L" iar in coloana sariu se introduce suma asigurata, adica in cazul dv salariul minim din perioada respectiva.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1