Subiect "transformare pensie anticipata partiala in pensie anticipata" Deschis de Ioan Viorel Tache la data: 01/06/2023 3:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
transformare pensie anticipata partiala in pensie anticipata
Scris de: Ioan Viorel Tache la data: 01/06/2023 3:06am
Gen:F
Data nasterii:04.09.1963
Stagiul de cotizare:40an si 9 luni
Alte date:
Intrebare:sotia mea are o decizie de pensionare anticipata din 2021,decizie de care nu a beneficiat ,avand in continuare contract individual de munca; in luna septembrie 2023 va avea un stagiu de cotizare de 41 ani si 5 luni ,cu peste 8 ani mai mult decat stagiul complet;poate beneficia de pensie anticipata ?Daca da ,care este procedura ?
Multumesc
Re: transformare pensie anticipata partiala in pensie anticipata
Scris de: GicaH la data: 01/07/2023 4:59am
Ioan Viorel Tache :
Gen:F
Data nasterii:04.09.1963
Stagiul de cotizare:40an si 9 luni
Alte date:
Intrebare:sotia mea are o decizie de pensionare anticipata din 2021,decizie de care nu a beneficiat ,avand in continuare contract individual de munca; in luna septembrie 2023 va avea un stagiu de cotizare de 41 ani si 5 luni ,cu peste 8 ani mai mult decat stagiul complet;poate beneficia de pensie anticipata ?Daca da ,care este procedura ?
Multumesc


Pensia anticipata parțială neanulata, se poate transforma doar in pensie de limită de vârstă la indeplinirea drepturilor.
Re: transformare pensie anticipata partiala in pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/09/2023 9:52am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Daca sotia dv a cerut si obtinut pensie anticipata partiala, diminuata, indiferent daca a fost pusa plata sau nu, nu se mai poate transforma in pensie anticipata, nediminuata ci se poate transforma numai in pensie pentru limita de varsta, in data de 04 matie 2026.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1