Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Luca Ana la data: 01/23/2023 2:07pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Luca Ana la data: 01/23/2023 2:07pm
Gen:F
Data nasterii:17.08.1970
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:Gr.II de munca
Intrebare:Va rog sa mi spuneti cand am dreptul la pensie anticipata .
Va multumesc !
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/24/2023 7:41am
Datele sunt neclare deoarece nu ati precizat perioada lucrata in grupa de munca.
Grupa II de munca a fost numita asa numai pana in data de 01 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit grupa conditii deosebite.
Pentru grupa II de munca se acorda un stagiu de cotizare suplimentar de 3 luni pentru un an intreg lucrat in aceasta grupa si 4 luni pentru un an intreg lucrat in grupa conditii deosebite. Deci trebuia sa precizati perioada lucrata in grupa II si perioada lucrata in grupa conditii deosebite.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 17 august 2033 la varsta standard de pensionare de 63 ani.
Daca ati lucrat in grupa II si in grupa conditii deosebite o perioada de 30 ani si mai mare aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare de 10 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani adica in data de 17 august 2023.
Daca ati lucrat in grupa II si in grupa conditii deosebite o perioada mai mica de 15 ani aveti dreptul la pensie anticipata partiala sau anticipata la varsta de 58 ani adica in data de 17 august 2028.
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: Luca Ana la data: 01/24/2023 9:11am
Gen:F
Data nasterii:17.08.1970
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:1987 pana in 2001 gr II de munca,dupa 2001 pana in prezent conditii de munca deosebite
Intrebare:
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/24/2023 1:19pm
In urma precizarilor raspunsul devine :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 17 august 2033 la varsta standard de pensionare de 63 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr II de munca si 21 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 10 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 45 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de cotizare mai mare de 30 ani intregi lucrati in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 10 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani, adica in data de 17 august 2023.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1