Subiect "suspendare decizie de pensie pentru limita de pensie" Deschis de Velicu Daniela la data: 01/29/2023 6:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
suspendare decizie de pensie pentru limita de pensie
Scris de: Velicu Daniela la data: 01/29/2023 6:01am
Gen: FEMININ
Data nasterii:13.11.1960
Stagiul de cotizare:42 ani si 11 luni (include si 4 ani de facutate la zi)
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Am primit prin posta in data de 20.01.2023 decizia de pensie pentru limita de varsta. Lucrez in continuare .
Fac un scurt istoric :
-In 27.01.2022 am primit o decizie pentru acordare pensie anticipata partial care nu a fost pusa in plata pentru ca am lucrat toata perioada si inca mai lucrez la acelasi angajator.
-In data de 13.10.2022 (este data la care trebuie ca pensia anticipata partia trebuie sa se transforme in limita de varsta) am depus la Casa de Pensii o cerere pe propria raspundere in care am solicitat suspendarea platii pensiei pentru limita de varsta pentru ca angajatorul la care lucrez nu mi-a permis cumul de pensie cu salariu) .
-Ca urmare a cererii mele, in data de 20.10.2022 am primit o decizie de suspendare a platii pensiei anticipate partial incepand cu 01.11.2022 conform art.114.alin.(1).

Intrebarea mea este acum urmatoarea :
-primind Decizia de pensie pentru limita de varsta in 20.01.2023, in ce situatie ma gasesc acum cu plata pensiei?. Platile sunt suspendate in continuare cum am cerut in cerere cat mai lucrez, sau o sa primesc acasa pensia stabilita conform Deciziei pentru limita de varsta?

Cu multumiri .
Velicu Daniela
Re: suspendare decizie de pensie pentru limita de pensie
Scris de: la pensie la data: 01/30/2023 9:48am
Situatia dv este neclara deoarece decizia primita in 20 octombrie 2022, de suspendare a pensiei, nu trebuia sa fie pentru pensie anticipata partiala. Aceasta nu se suspenda la cerere ci a fost suspendata automat deoarece nu a fost depusa dovada incetarii activitatii.
Va sfatuim sa cititi cu atentie aceasta decizie si daca este pentru pensie anticipata partiala este o eroare pe care trebuie sa o clarificati la ghiseul Casei de pensii teritoriale de care apartineti. Este recomandat sa lamuriti aceasta cat mai urgent deoarece taloanele de pensie pentru luna februarie au fost tiparite deja si vor fi puse in plata in cca o saptamana.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1