Subiect "calcul pensie" Deschis de Georgeta la data: 01/31/2023 2:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Georgeta la data: 01/31/2023 2:16am
Gen:F
Data nasterii:07.07.1964
Stagiul de cotizare:41 ani si 5 luni
Alte date: buna ziua, pentru calculul pensiei am introdus salariul brut din adeverintele eliberate de angajatori si din adeverinta eliberata de casa de pensii si nu salariul inscris in carnetul de munca pana la un moment dat. Mentionez ca de la data angajarii respectiv august 1981 si pana in aprilie 2007 am lucrat in acord individual.
Intrebare: imi puteti spune daca pensia estimata, rezultata din datele introduse este corecta?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/31/2023 8:44am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 07 martie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare, de 33 ani si 9 luni, la data depunerii dosarului, .
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca va completati stagiul de cotizare cu 4 luni si realizati stagiul total de cotizare de 41 ani si 9 luni.
Pensia calculata cu datele mentionate de dv nu este calculata conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010. Conform prevederilor acestei legi punctajul pensiei se calculeaza astfel :
Pe perioada lucrata inainte de 01 aprilie 2001 se ia in calcul salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent conform art 165 alin (2) din lege.
Pe perioada lucrata dupa data de 01 aprilie 2001 se ia in calcul salariul brut pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS) conform art 166 din lege.
Baza de calcul a punctajului pensiei este prezentata de noi pe larg in pagina cu acest nume, accesibila de pe pagina principala.
Sumele castigate in acord inainte de 01 aprilie 2001 se iau in calcul numai daca prezentati o hotarare judecatoreasca obtinuta in urma deschiderii unei actiuni la tribunal in care cereti ca hotararea sa fie data conform Deciziei ICCJ 19/2011.
Daca nu intentionati sa va pensionati in acest an conform legii pensiilor actuale 263/2010 ci mai tarziu este prevazut ca incepand cu 01 ianuarie 2024 sa fie inlocuita aceasta lege cu o noua lege a pensiilor care ia in calcul salariile brute si inainte de 01 aprilie 2001 adica si sumele castigate in acord fara a fi nevoie sa obtineti hotarare judecatoreasca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1