Subiect "Legea nr.127/2019" Deschis de DANAILA la data: 02/08/2023 4:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Legea nr.127/2019
Scris de: DANAILA la data: 02/08/2023 4:22pm
Gen: B
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare: pensionar
Alte date: Legea nr.127/2019, "art.85 alin.
(1) Cuantumul pensiei se determină prin înmulţirea numărului total de puncte realizat de asigurat cu valoarea punctului de referinţă".
Intrebare: Daca legea va intra in vigoare la 01.01.2024, prin asumarea PSD si interes electoral: In cazul pensionarilor cu Decizie emisa, Numărul total de puncte realizat de asigurat,este cel prevazut la punctul G1 din Decizie sau se va modifica/recalcula in functie de alt numar de ani cuprins in Stagiul complet de cotizare? Va multumesc!
Re: Legea nr.127/2019
Scris de: mihai la data: 02/09/2023 2:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cit va fi VPR in cazul celor care au muncit in sectoare in care stagiul complet de cotizare este :
1. 25 ani
2. 20 ani
3. 15 ani ?
Re: Legea nr.127/2019
Scris de: GicaH la data: 02/09/2023 3:28am
DANAILA :
Gen: B
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare: pensionar
Alte date: Legea nr.127/2019, "art.85 alin.
(1) Cuantumul pensiei se determină prin înmulţirea numărului total de puncte realizat de asigurat cu valoarea punctului de referinţă".
Intrebare: Daca legea va intra in vigoare la 01.01.2024, prin asumarea PSD si interes electoral: In cazul pensionarilor cu Decizie emisa, Numărul total de puncte realizat de asigurat,este cel prevazut la punctul G1 din Decizie sau se va modifica/recalcula in functie de alt numar de ani cuprins in Stagiul complet de cotizare? Va multumesc!


Da, sigur, acela este punctajul, de la punctul G1 din decizia de pensionare, punctajul total pentru toata perioada de stagiu de contribuție, care cuprinde și punctajul suplimentar pentru grupe de munca și pensia suplimentară.
Re: Legea nr.127/2019
Scris de: la pensie la data: 02/09/2023 3:54am
Conform prevederilor noii legi a pensiilor prevede ca suma punctelor anuale care in cazul dv, in decizia de pensie pentru limita de varsta este de aproximativ 80 puncte.
Noul mod de calcul este echivalent, in sistemul actual de calcul, cu aplicarea tuturor pensionarilor a stagiului complet de cotizare de 25 ani
Referitor la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor opinia noastra este ca nu este in interesul politicienilor sa intre in vigoare in an electoral, deoarece noua lege avantajaza numai o parte a pensionarilor iar pe altii ii dezavantajaza.
De exemplu pe dv prin modificarea modului de calcul:
- va creste valoarea pensiei cu 40 % prin introducerea conceptului "valoarea punctului de referinta"
- va creste valoarea pensiei prin luarea in calcul a salariilor brute din perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001
- va scade valoarea pensiei cu 41 % prin eliminarea indicelui de corectie.
Este interesant cum va fi solutionata problema de a nu scadea pensia celor care s-au pensionat dupa ianuarie 2020 si au primit indice de corectie 1,41 iar punctajul mediu a fost calculat cu stagiul complet de cotizare de 20 sau 25 ani asa cum semnaleaza domnul Mihai caruia nu putem sa-i raspundem.
Re: Legea nr.127/2019
Scris de: DANAILA la data: 02/09/2023 6:05am
Gen:M
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare: 45 ani, 4 luni si 11 zile
Alte date: Pentru domnul GicaH
Intrebare: 1)"Numar total puncte realizate", inscris la punctul G1 din Decizia emisa in luna iulie 2020, cred ca include si punctele aferente indicelui de corectie de 1,41 acordat in anul 2020, pentru ca la punctul G2 din decizie scrie "Punctajul mediu anual, din care: - aferent indicelui de corectie...". Observatia mea e corecta?
2) Un drept cistigat, de fapt indexat legal, poate fi anulat de Legea 127, respectiv poate modifica numarul total de puncte inscris in Decizie? Multumesc foarte mult!
Re: Legea nr.127/2019
Scris de: GicaH la data: 02/14/2023 3:47am
DANAILA :
Gen:M
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare: 45 ani, 4 luni si 11 zile
Alte date: Pentru domnul GicaH
Intrebare: 1)"Numar total puncte realizate", inscris la punctul G1 din Decizia emisa in luna iulie 2020, cred ca include si punctele aferente indicelui de corectie de 1,41 acordat in anul 2020, pentru ca la punctul G2 din decizie scrie "Punctajul mediu anual, din care: - aferent indicelui de corectie...". Observatia mea e corecta?
2) Un drept cistigat, de fapt indexat legal, poate fi anulat de Legea 127, respectiv poate modifica numarul total de puncte inscris in Decizie? Multumesc foarte mult!


1).Dacă împărțiți punctele de la G1 la stagiu complet de cotizare al dumneavoastră, va va rezulta o valoare mai mica decat la G2, care insumata cu punctajul pentru indicele de corecție va va da exact punctajul mediu de la G2.
2).Daca din calcul va rezulta o valoare a pensiei mai mica, aceasta se va mentine in cuantumul vechi, pana ce din calcul cu noua formula va fi depășită, de aceea se zice ca nici-o pensie nu va scade dar fiarte putine vor creste, daca la numitorul formulei va fi o valoare de 30 sau 31,5 cum se aude....
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1