Subiect "indice de corectie" Deschis de gabriela potor la data: 02/10/2023 7:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice de corectie
Scris de: gabriela potor la data: 02/10/2023 7:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua ! as dori sa stiu daca aveti vreo informatie in privinta scoaterii indicelui de corectie in perioada urmatoare. Ministrul muncii tot spune despre finalizarea noii legi a pensiilor in primul trimestru dar nu da deloc amanunte despre cum va fi.
Re: indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 02/10/2023 10:56am
Acordarea indicelui de corectie este prevazuta in actuala lege a pensiilor 263/2010 si eliminarea lui este prevazuta in noua lege a pensiilor.
Inttrarea in vigoare a noii legi a pensiilor a fost amanata la data de 01 ianuarie 2024.
Deoarece aplicarea noii legi presupune un efort financiar suplimentar si suplimentarea bugetului asigurarilor sociale de stat credem ca nu se va modica intrarea acesteea in vigoare.
Re: indice de corectie
Scris de: GicaH la data: 02/13/2023 8:00am
la pensie :
Acordarea indicelui de corectie este prevazuta in actuala lege a pensiilor 263/2010 si eliminarea lui este prevazuta in noua lege a pensiilor.
Inttrarea in vigoare a noii legi a pensiilor a fost amanata la data de 01 ianuarie 2024.
Deoarece aplicarea noii legi presupune un efort financiar suplimentar si suplimentarea bugetului asigurarilor sociale de stat credem ca nu se va modica intrarea acesteea in vigoare.


Eu cred ca o vor vota anul acesta, cu punerea în aplicare începând cu recalcularea, din septembrie anul acesta, dar cu punerea în plată a recalcularii, esalonat, începând cu ianuarie 2024.
Cea amânată este legea 127/2019, lege care nu va mai fi pusa in aplicare, cu toate ca unele articole sunt deja in vigoare, dar se vor regasi si in noua lege a pensiilor.
Re: indice de corectie
Scris de: DANAILA la data: 02/13/2023 2:07pm
Gen:M
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:Pensionar din mai 2020
Alte date:
Intrebare:Noua lege a pensiilor este alta decit lg.127?
Multumesc!
Re: indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 02/13/2023 2:56pm
In prezent nu cunoastem daca noua lege a pensiilor va fi legea 127/2019 modificata sau va fi o noua lege independenta.
Asteptam precizari de la guvern.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1