Subiect "Spor vechime." Deschis de Doina la data: 02/12/2023 8:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Spor vechime.
Scris de: Doina la data: 02/12/2023 8:28am
Bună ziua. Știu ca vă ocupați de pensii și observ ca o faceți foarte bine și informațiile furnizate sunt conform legii. Aș dorii dacă ma puteți lămuri privind următoarea speță. Persoana pensionata la limita de vârstă , se angajează cu contract de munca la primărie,muncitor necalificat. I se acorda sau nu sporul de vechime raportat la anii de vechime avuți în timpul activității inainte de pensionare sau nu? În eventualitate unui răspuns vă mulțumesc anticipat și va doresc tuturor administratorilor toate cele bune.
Re: Spor vechime.
Scris de: GicaH la data: 02/12/2023 12:01pm
Doina :
Bună ziua. Știu ca vă ocupați de pensii și observ ca o faceți foarte bine și informațiile furnizate sunt conform legii. Aș dorii dacă ma puteți lămuri privind următoarea speță. Persoana pensionata la limita de vârstă , se angajează cu contract de munca la primărie,muncitor necalificat. I se acorda sau nu sporul de vechime raportat la anii de vechime avuți în timpul activității inainte de pensionare sau nu? În eventualitate unui răspuns vă mulțumesc anticipat și va doresc tuturor administratorilor toate cele bune.


Daca înainte de pensionare a fost angajat la același loc de muncă, da, se aplica, daca este nou loc de munca, nu.
Re: Spor vechime.
Scris de: la pensie la data: 02/13/2023 3:19am
Daca se angajaza dupa pensionare se incheie un nou contract de munca in care se stabilesc, de comun acord, conditiile de plata. Nu exista obligativitatea angajatorului sa acorde spor de vechime.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1