Subiect "Decizie pensie" Deschis de valer la data: 02/15/2023 2:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizie pensie
Scris de: valer la data: 02/15/2023 2:49am
Gen:Masculin
Data nasterii:05.03.1958
Stagiul de cotizare:42ani 7luni +armata
Alte date:
Intrebare:1.Am obtinut in anul 2021 decizie de pensionare anticipata partial pe care nu am pus-o in aplicare. Am lucat si lucrez,inca,cu contract. Ce demersuri sunt necesare sa fac la ITM cand implinesc varsta de 65 ani? 2.Mi se emite o noua decizie de pensionare tinand cont de anii lucrati dupa emiterea deciziei de pensionare anterioara ? multumesc.
Re: Decizie pensie
Scris de: GicaH la data: 02/15/2023 3:11am
valer :
Gen:Masculin
Data nasterii:05.03.1958
Stagiul de cotizare:42ani 7luni +armata
Alte date:
Intrebare:1.Am obtinut in anul 2021 decizie de pensionare anticipata partial pe care nu am pus-o in aplicare. Am lucat si lucrez,inca,cu contract. Ce demersuri sunt necesare sa fac la ITM cand implinesc varsta de 65 ani? 2.Mi se emite o noua decizie de pensionare tinand cont de anii lucrati dupa emiterea deciziei de pensionare anterioara ? multumesc.


Normal, se emite decizia de pensionare la limită de vârstă la implinirea vârstei de 65 ani, cand se vor lua in calcul, stagiile asimilate, respectiv stagiul militar, sau studii superioare, faca ati depus actele doveditoare....daca nu le puteți depune atunci, sau oricând, dar asupra punctajelor obtinute din calcul nu se aplica indice de corecție.
Daca întârzie, puteti lua legătura cu CJP telefonic sau in scris, mentionand numar dosar si CNP....
Re: Decizie pensie
Scris de: la pensie la data: 02/15/2023 6:15am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1