Subiect "pensie limita de virsta" Deschis de Birsan Ovidiu la data: 02/19/2023 2:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de virsta
Scris de: Birsan Ovidiu la data: 02/19/2023 2:33pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Gen BARBAT
Data nasterii:19/05/1967
Stagiul de cotizare:12 ani 10 luni in Rominia GRUPA 1.1an 4 luni armata.In Spania am lucrati 19 si 4luni activ in continuare.
Alte date:Am locuit in Fagarsa mai mult de 30 ani
Intrebare:La ce virsta ma pot pensiona in Rominia fara penalizare?Sau anticipat?
Intrebare:
Re: pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 02/20/2023 6:24am
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesara pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 19 mai 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani conditie pe care o indepliniti fara sa faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in Spania deoarece pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in grupa I de munca primiti un stagiu suplmentar de 6 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani fata de varsta standard de pensionare si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in data de 19 mai 2027. Pentru a beneficia de aceasta pensie trebuie sa realizati stagiul de cotizare complet de cotizare de 35 ani, cumuland stagiul lucrat in Romania cu cel lucrat, cu contract de munca in Spania.
Nu puteti beneficia nici de pensie anticipata partiala, diminuata, cu anticipare de 5 ani si nici de pensie anticipata partiala, nediminuata, cu anticipare de 2 ani, pentru faptul ca ati avut domiciliul in o zona cu poluare remanenta deoarece aceste anticipari nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca.
Re: pensie limita de virsta
Scris de: BirsanOvidiu la data: 02/20/2023 6:08pm
Mii de mutumiri.
Re: pensie limita de virsta
Scris de: Birsan Ovidiu la data: 02/20/2023 6:15pm
cred ca undeva e o gresala la calculul virstei de pensionare nascut 1967 + 59 = 2026
Re: pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 02/21/2023 1:23am
Aveti dreptate
Ne cerem iertare pentru eroare.
Re: pensie limita de virsta
Scris de: Birsan Ovidiu la data: 02/21/2023 7:26am
Nici o problema. Va multumesc inca odata
Re: pensie limita de virsta
Scris de: Birsan ovidiu la data: 02/21/2023 8:14am
Revin cu o alta intrebare, Va rog sa-imiraspundeti daca e posibil.Este pentru sotie.
Nascuta In 26 /01/1971,Are lucrati in Rominia 9 ani 11luni si 29 zile grupa1 (lipseste 1 zi pana la 10 ani). In Spania are lucrati 13 ani si 5 luni activa in continuare.La ce virsta se poate pensiona in Rominia si in ce conditi? Va multumim anticipat.
Re: pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 02/21/2023 9:38am
In Romania are urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere arei dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 26 ianuarie 2034 la varsta standard de pensionare de 63 ani. Pentru aceasta pensie trebuie sa aiba stagiul minim de cotizare de 15 ani conditie pe care o indeplineste, din pacate pentru o zi lipsa, facand dovada stagiului de cotizare lucrat in Spania. La calculul stagiului suplimentar pentru grupa de munca se iau in calcul numai cei 9 ani intregi si din aceasta cauza primeste numai 4 ani si 6 luni stagiu suplimentar si realizeaza in Romania un stagiu total de 14 ani 5 luni si 29 zile
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni fata de varsta standard de pensionare si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta dupa varsta de 58 ani si 6 luni adica dupa data de 26 iulie 2029 daca realizeaza stagiul complet de cotizare de 35 ani cumuland stagiul lucrat in Romania cu cel lucrat, cu contract de munca in Spania. Din pacate si aici intervine lipsa celor 6 luni din cauza acelei zile lipsa la stagiul in grupa de munca. Pentru realizarea stagiului complet de cotizare de 35 ani trebuie sa mai completeze stagiul realizat mentionat de dv in Romania si in Spania cu 7 ani 1 luna si 1 zi care teoretic o poate obtine lucrand pana in luna martie 2030 si in acest caz nu mai beneficiaza de reducerea integrala a varstei standard de pensionare.
Pentru a beneficia de reducerea integrala de 4 ani si 6 luni exista o posibilitate de a cumpara prin contract de de asigurare sociala cu Casa de pensii din Romania cca 8 luni daca in activitatea doamnei exista o perioada dupa varsta de 18 ani in care nu are realizate stagii de cotizare nici in Romania si nici in Spania. In acest an contributia pentru o luna cumparata pe un astfel de contract este de 750 lei si este prevazut sa creasca din anul viitor daca intra in vigoare o noua lege a pensiilor.
Inainte de alegerea solutiei de cumparare a stagiului de cotizare prin contract trebuie sa apreciati si daca doamna poate realiza restul de stagiu prin contract de munca.
Re: pensie limita de virsta
Scris de: Birsan Ovidiu la data: 02/21/2023 2:59pm
Daca nu poate realiza restul de stagiu in spania,cumparind cele 8 luni(sint necesare doar 6 nu ?)prin contract cu casa de pensi,poate iesi la pensie de virstra la 58 ani si 6 luni faraa fi necesari cei 35 de ani de stagiu comunitar? Cum se pot cumpara cele 8 luni?
Multumim frumos
Re: pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 02/22/2023 3:22am
Pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare de 63 ani pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni trebuie sa aiba realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani cumuland stagiile de cotizare din Romania cu cele din Spania.
In prezent are urmatoarele stagii :
In Romania
- Stagiu de cotizare lucrat 9 ani 11 luni si 29 zile
- Stagiu de cotizare suplimentar pentru grupa de munca 4 ani si 6 luni.
In Spania
- 13 ani si 5 luni
Rezulta un stagiu de cotizare realizat pana in prezent de 27 ani10 luni si 29 zile
Pentru a realiza stagiul de 35 ani mai are nevoie de un stagiu de cotizare de 7 ani 1 luna si 1 zi care poate fi realizat fie numai prin stagiu lucrat fie prin stagiu de cotizare lucrat si stagiu de cotizare cumparat.
Daca vrea sa beneficieze de pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni trebuie sa lucreze pana atunci 6 ani si 5 luni si restul de 8 luni sa fie cumparate
Cumpararea stagiului de cotizare prin contract de asigurare sociala trebuie facuta pe o perioada calendaristica in care nu a realizat stagiu de cotizare In Romania sau in Spania. Contractul de asigurare sociala se incheie cu Casa de pensii, din Romania, personal sau de catre o persoana din Romania imputernicita cu procura eliberata de Ambasada sau consulatul Romaniei in Spania.
Re: pensie limita de virsta
Scris de: Birsan Ovidiu la data: 02/22/2023 5:43pm
Acum imi este clar.
Inca odata mii de multumiri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1