Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de Mihai Doina Elena la data: 02/23/2023 6:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: Mihai Doina Elena la data: 02/23/2023 6:21am
Gen:F
Data nasterii:07.12.1965
Stagiul de cotizare: 40 ani
Alte date:
Intrebare:La anul doresc sa ies cu pensie anticipata partial. In anul 2008 am aderat la Pilonul II de pensii. Intrebarea este: se ia in calcul acest Pilon II la pensia anticipata partial sau ies in pierdere? Mă gandesc ca statul nu a mai beneficiat de tot procentul, o parte din el ducandu-se la Pilonul II.
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 02/23/2023 9:05am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 07 octombrie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 57 ani si 10 luni. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Suma utilizata la calculul punctajului pensiei din sistemul public de pensii pentru cei care au contribuit la pilonul II de pensii este cea pentru care s-a platit CAS din care s-a scazut suma virata de Casa de pensii la pilonul II de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1