Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de Ristache claudia monica la data: 04/18/2023 4:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: Ristache claudia monica la data: 04/18/2023 4:53am
Gen:F
Data nasterii:15 08 67
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:4 ani gr 2
Intrebare:cand pot iesi la pensie anticipat partial
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 04/18/2023 9:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 15 august 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 4 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 8 luni adica in data de 15 aprilie 2029.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 58 ani adica in data de 15 august 2025. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1