Subiect "calcul pensie invaliditate" Deschis de STOICA VIRGIL la data: 04/19/2023 6:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie invaliditate
Scris de: STOICA VIRGIL la data: 04/19/2023 6:27am
Gen:M
Data nasterii:02.11.1969
Stagiul de cotizare:29ani,2luni,20,zile
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Va rog,daca se poate sa stiu care ar fi cuantumul pensiei de invaliditate grad 2 daca doresc sa ma pensionez. Mentionez ca sunt in concediu medical pt complicatii cardiace.
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/19/2023 10:33am
Regretam ca nu putem sa facem o astfel de apreciere.
Valoarea pensiei depinde, pe langa datele mentionate de dv, de salariile (veniturile) lunare realizate de dv pe toata perioada lucrata.
Daca obtineti aceste date puteti sa faceti un calcul estimativ cu ajutorul programului de calcul de pe site-ul nostru.
Pentru a obtine datele necesare procedati astfel :
=Pentru perioada inainte de 01 aprilie 2001 folositi sumele inscrise in carnetul de munca
- Pentru perioada dupa 01 aprilie 2001 cereti la Casa teritoriala de pensii, de care apartine domiciliul dv, "Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001" si vi se va da un tabel cu sumele lunare.care intra in calculul pensiei.
Pentru utilizarea programului de calcul de pe site-ul nostru trebuie sa deschideti un cont apasand butonul "Logare" de pe pagina principala sau de pe pagina de forum si urmand instructiunile postate pe fiecare pagina.
Daca aveti probleme in utilizarea programului reveniti si cereti ajutorul nostru.
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: STOICA VIRGIL la data: 04/19/2023 10:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am completat toate datele dupa toate stagiile de pe CNNP si imi rezulta o pensie de doar 1092 lei calculat pe programul dumneavoastra. Nu stiu cum se calculeaza mai departe cu acel stagiu potential ,formula de calcul pt invaliditate.
Va rog mult,poate reusiti sa ma ajutati cu acest calcul.
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/20/2023 3:01am
In ceiace priveste valoarea pensiei avem urmatoarele observatii :
Cuantumul pensiei depinde de datele introduse.
Stagiu potential
Daca obtineti decizie pentru pensie de invaliditate gradul II primiti un stagiu potetial ca diferenta intre stagiul complet de cotizare (in cazul dv 35 ani) si stagiul de cotizare realizat (inclusiv stagiul militar 1 an si 1 luna)
Daca stagiul indicat de dv este corect (rotunjit la 29 ani si 3 luni) la care adaugam 1 an si 1 luna stagiul militar rezulta un stagiu total de cotizare de 30 ani si 4 luni si stagiu de cotizare potential de 4 ani si 8 luni
Acest calcul nu este exact deoarece in el nu intra concediu medical pana la depunerea dosarului de pensie.
Punctajul acordat pentru stagiu de cotizare potential.
Pentru gradul II de invaliditate conform actualei legi a pensiilor se acorda un punctaj lunar de 0.55 puncte care la stagiul potential de 4 ani si 8 luni rezulta un punctaj anual suplimentar de
2,57 puncte
Punctajul anual cumulat
Punctajul total rezultat prin cumularea punctajului suplimentar pentru stagiul potential de 2,57 puncte cu punctajul rezultat pentru perioada lucrata (inclus si stagiul militar) de 21,39 puncte este de 23,96 puncte
Punctajul mediu anual
Punctajul mediu anual rezultat prin impartirea punctajului total anual de 23,96 puncte la stagiul complet de cotizare de 35 ani este de 0,68457 puncte
Daca depuneti dosarul de pensie in acest an vi se acorda un indice de corectie de 1,41 care se inmulteste cu punctajul mediu anual de 0,68457 puncte si rezulta un punctaj mediu anual corectat de 0,96524 puncte.
Cuantumul pensiei
Cuantumul pensiei se calculeaza inmultind punctajul mediu anual corectat de 0,96524 puncte cu valoarea punctului de pensie, care in acest an este de 1785 lei si rezulta o pensie de 1723 lei.
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: STOICA VIRGIL la data: 04/20/2023 3:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc nespus de mult si va urez sanatate multa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1