Subiect "Pensie la limita de varsta" Deschis de STEFANESCU CONSTANTIN la data: 04/24/2023 11:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta
Scris de: STEFANESCU CONSTANTIN la data: 04/24/2023 11:46am
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Va multumesc pentru raspunsurile,foarte corecte si la obiect pe care le-am primit de-a lungul timpului de la dumneavoastra.As dori sa va adresez doua intrebari.
1.Cand se considera data iesirii la pensie si bineinteles si data intrarii in plata a pensiei?La data depunerii dosarului de pensie la Casa de Pensii sau la data cand s-a implinit varsta legala de iesire la pensie.Mai concret varsta iesirii la pensie a fost in noiembrie 2022,iar dosarul de pensie va fi depus in aceste zile,deci exista o diferenta de 5 luni.De la ce data se i-a in considerare iesirea la pensie,avand in vedere cele mentionate?Exista vreo problema faptul ca eu lucrez in continuare?Va multumesc.
2.Sotia mea este pensionara.A lucrat o buna perioada de timp in acord global.Acest lucru nu este mentionat in cartea de munca,ca suma castigata,fiind trecut decat salariul de baza.
De asemenea a lucrat in alta perioada de timp,ore suplimenare,care nu erau specificate si in cartea de munca.Se pot scoate hartii doveditoare pentru aceste lucruri,care apoi sa fie depuse la Casa de Pensii,pentru recalculare?.Stiu ca inca nu sunt reglementate inca aceste proceduri,dar in viitoarea Lege a Pensiilor,am inteles ca vor fi luate in calcul.Le pot scoate acum aceste acte doveditoare si sa le depun la dosar pentru recalculare sau trebuie sa iasa intai noua lege si dupa aceeea sa le depun.
Va multumesc anticipat pentru amabilitatea dumneavoastra.
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/24/2023 1:22pm
1 Mai intai o precizare. Din datele anterioare dv nu aveti dreptul la pensionare din sectorul public, in acest moment, ci abia in data de 21 noiembrie 2023.
In mesajele anterioare in un mesaj ati mentionat ca in sectorul public ati lucrat un stagiu de cotizare de 12 ani fara sa mentionati procentul lucrat in grupa de munca si atunci v-am indicat ca aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani.
In mesajele in care ati mentionat ca stagiul de cotizare in grupa de munca a fost lucrat in procent de 80 % v-am indicat ca se iau in calcul 9 ani lucrati efectiv in grupa de munca si ca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in data de 21 noiembrie 2023.
Pensia se acorda de la data depunerii dosarului daca dosarul a fost admis si se plateste indiferent daca se lucreaza sau nu dupa depunerea dosarului de pensie. Astfel ca daca se lucreaza in continuare dupa depunerea dosarului se poate cumula pensia pentru limita de varsta cu salariu.
Credem ca va referiti la perioada lucrata de sotia dv inainte de data de 01 aprilie 2001, pentruca in acea perioada, conform prevederilor legilor 19/2000 sau 263/2010 sumele castigate in acord sau pentru orele suplimentare nu se iau in calculul pensiei. Presupunem ca acestea se vor lua in calcul dupa intrarea in vigoare a viitoarei legi a pensiei,
Sumele castigate in acord pot fi introduse in calculul pensie si in prezent conform legii pensiilor 263/2010 daca deschideti o actiune in justitie si cereti sa va emita o Hotarare Judecatoreasca conform prevederilor Deciziei ICCJ 19/2011 pe care o depuneti la Casa de pensii cu o cerere de recalculare a pensiei.
Pentru ca sumele castigate in acord si pentru orele suplimentare sa fie luate in calculul pensiei conform noii legi a pensiilor trebuie sa depuneti la Casa de pensii o adeverinta cu aceste sume, dar adeverinta sa fie conform modelului prezentat in Ordinul Ministerului Muncii si protectiei sociale nr 487/2021.
Aceasta adeverinta poate fi depusa la Casa de pensii si inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor, datele din aceasta adeverita vor fi introduse in baza de date a Casei de pensii si vor fi folosite atunci cand este necesar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1