Subiect "despre pensie" Deschis de Valentina Popescu la data: 04/26/2023 3:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
despre pensie
Scris de: Valentina Popescu la data: 04/26/2023 3:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va rog, un raspuns pentru o cunostinta care a beneficiat de timp de 7 ani de indemnizatie pentru copilul cu handicap.
Daca acesti ani vor constitui vechime la pensie??
Re: despre pensie
Scris de: la pensie la data: 04/26/2023 9:41am
Conform prevederilor legii 448/2006, a persoanelor cu handicap, in functie de gravitatea handicapului pot beneficia de urmatoarele :
- Asistent personal. Acesta este angajat cu contract de munca de catre primarie, primeste un salariu si beneficiaza de stagiu de cotizare.
- Asistent profesionist. Acesta este angajat cu contract de munca de catre directiile generale de asistenta sociala si protectia copilului, primeste un salariu si beneficiaza de stagiu de cotizare.
- Indemnizatie de insotitor. Aceasta se primeste de catre persoana cu handicap asemanator persoanelor cu invaliditate de gradul I. Persoanele care au rolul de insotitor sunt platite de persoana cu andicap, nu au contract de munca si nu beneficiaza de stagiu de cotizare
Re: despre pensie
Scris de: Valentina Popescu la data: 04/27/2023 1:15am
la pensie :
Conform prevederilor legii 448/2006, a persoanelor cu handicap, in functie de gravitatea handicapului pot beneficia de urmatoarele :
- Asistent personal. Acesta este angajat cu contract de munca de catre primarie, primeste un salariu si beneficiaza de stagiu de cotizare.
- Asistent profesionist. Acesta este angajat cu contract de munca de catre directiile generale de asistenta sociala si protectia copilului, primeste un salariu si beneficiaza de stagiu de cotizare.
- Indemnizatie de insotitor. Aceasta se primeste de catre persoana cu handicap asemanator persoanelor cu invaliditate de gradul I. Persoanele care au rolul de insotitor sunt platite de persoana cu andicap, nu au contract de munca si nu beneficiaza de stagiu de cotizare



Va multumesc frumos, insa este vorba de o mamica care a beneficiat de indemnizatie lunara pentru ingrijirea copilului intre 3-7 ani( copil cu dizabilitate), banii ii primea prin AJPIS.Va multumesc frumos ptr.amabilitate!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1