Subiect "6 ani sau 6 luni grupa I?" Deschis de Ioan Marcus la data: 04/26/2023 4:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
6 ani sau 6 luni grupa I?
Scris de: Ioan Marcus la data: 04/26/2023 4:14am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Aveti informatia aceasta in mai multe locuri in site:
stagiul de cotizare suplimentar aferent stagiilor lucrate in grupele de munca (3 luni pe an intreg lucrat in grupa II de munca, 4 luni pe an intreg lucrat in grupa conditii deosebite si 6 ani pe an intreg lucrat in grupele I sau conditii speciale).
Este vorba de 6 ani sau 6 luni?
Re: 6 ani sau 6 luni grupa I?
Scris de: GicaH la data: 04/26/2023 5:35am
Ioan Marcus :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Aveti informatia aceasta in mai multe locuri in site:
stagiul de cotizare suplimentar aferent stagiilor lucrate in grupele de munca (3 luni pe an intreg lucrat in grupa II de munca, 4 luni pe an intreg lucrat in grupa conditii deosebite si 6 ani pe an intreg lucrat in grupele I sau conditii speciale).
Este vorba de 6 ani sau 6 luni?


Pentru grupa 1 sau condiții speciale se da un stagiu suplimentar de 6luni/an întreg si o reducere a vârstei standard de pensionare la limită de vârstă cu 6 luni/an întreg....
Pentru grupa a doua se da un stagiu suplimentar de 3luni/an intreg si reducere a vârstei standard de pensionare la limită de vârstă de 4 luni/an întreg, iar pentru condiții deosebite se da stagiu suplimentar de 4 luni/an întreg si reducere de la vârsta standard de pensionare la limită de vârstă cu 4 luni/an întreg.
Re: 6 ani sau 6 luni grupa I?
Scris de: la pensie la data: 04/26/2023 10:02am
Asa cum a spus domnul Gica pentru un an lucrat in grupa I si conditii speciale de munca se acorda un stagiu de cotizare suplimentar de 6 luni.
Ca o regula generala, cu mici exceptii, noi facem calculul stagiului de cotizare total si este probabil ca sa fi dat un raspuns de stagiu de cotizare suplimentar de 6 ani pentru cineva care a lucrat 12 ani in grupa I sau conditii deosebite. Daca totusi ati gasit un raspus asa cum precizati mai sus va suntem recunoscatori daca ne indicati unde este acesta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1