Subiect "iesire pensie" Deschis de COSTACHE la data: 05/31/2023 3:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire pensie
Scris de: COSTACHE la data: 05/31/2023 3:43am
Gen:feminin
Data nasterii:30.06.1967
Stagiul de cotizare:38 de ani
Alte date:9 ani gr.1
Intrebare:cand pot depune dosat de iesire la pensie anticipata partial cu diminuare?
va multumesc!
Re: iesire pensie
Scris de: la pensie la data: 05/31/2023 5:25am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 30 iunie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in data de 30 decembrie 2025.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 58 ani adica in data de 30 iunie 2025. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului, insa in cazul dv diminuarea va fi mica.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 58 ani adica in data de 30 iunie 2025 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 6 luni si realizati stagiu total de cotizare de 43 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1