Subiect "NEDUMERIRE" Deschis de STEFANESCU CONSTANTIN la data: 05/31/2023 4:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
NEDUMERIRE
Scris de: STEFANESCU CONSTANTIN la data: 05/31/2023 4:27pm
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:15.08.1980-19.10.1980-Salariat civil gr.a 2-a de munca,in procent de 100%.
24.10.1980-14.04.1982-Militar in termen.
22.04.1982-30.05.1994 Salariat civil gr. a 2-a de munca,in procent de 80%.
01.06.1994-15.11.2016 Subofiter janadarmi,gr.speciala.
Din 16.11.2016-Pensionar militar
23.11.2016-Pana in prezent lucrez in cadrul unnei firme particulare.
INREBARE:
Va multumesc pentru raspunsurile anterioare,foarte corecte si la obiect.Fac referire aici la ultimul raspuns din data de 03.01.2023,dar si de raspunsul din data de 04.06.2021,acest rapuns fiind dezvoltatat mai mult si foarte documentat.Va multumesc inca o data.
Acum,am o mare NEDUMERIRE.Am facut o cerere la casa de pensii de care apartin,pentru a vedea cand ma incadrez sa ies la pensie la limita de varsta,eu stiind oricum raspunsul dumneavoastra.Imi fac dosarul de pensie si il trimit prin registratura la casa de pensii.Primesc un raspuns,in prima faza precum ca pot iesi la pensie la data mentionata de dumneavoastra.M-i se solicita de cel care avea dosarul meu in lucru, sa aduc de la casa de pensii MAI,o adeverinta prin care sa reiasa perioadele care s-au luat in calcul la stabilirea pensiei militare,pentru a putea calcula pensia mea civila.In aceasta adeverinta pe care am primit-o de la MAI, au fost mentionate cele doua perioade lucrate ca civil,perioada cat am fost militar in termen si perioada cat am activat ca subofiter in MAI,deci efectiv toata perioada de la 15.08.1980 pana la 21.11.2016.Mai mentionez ca in aceasta adeverinta se arata ca... Ultimul sistem in care titularul a fos asigurat a fost sistemul pensiilor militare de stat... si ca...Titularul a optat pentru valorificarea perioadelor asimilate in sistemul pensiilor militare de stat...am incheiat citatele.
Ulterior sunt anuntat printr-u decizie ca se respinge pensia pentru limita de varsta,deoarece ...Nu sunt indepinite prevederile art.52 din legea 263/2010 in sensul ca varsta la data inscrierii la pensie este mai mica dacat varsta standard de pensionare...am incheiat citatul.Pe buletinul lor de calcul se precizeaza stagiul total de cotizare de 42 ani,7 luni si 9 zile,dar in sistemul public sunt mentionati decat 6 ani,4 luni si 18 zile,exact perioada lucrata dupa pensionarea din MAI.
Va intreb cu repect si consideratie ,daca raspunsul trimis de dumneavoastra in data de 04.06.2021 mai este in continuare valabil si ca pot iesi la pensie pentru limita de varsta la data de 21.11.2023, sau trebuie sa tin cont de aceasta decizie primita de la Casa de Pensii.Ce as putea face in continuare?
Va multumesc foarte mult si imi scuzati lungimea mesajului.
Re: NEDUMERIRE
Scris de: la pensie la data: 06/01/2023 6:59am
Raspunsul nostru a fost bazat pe informatiile date de dv si daca acestea sunt dovedite cu acte atunci si raspunsul este valabil.
Respingerea dosarului de catre Casa de pensii din sectorul public este corecta deoarece ati depus dosarul inainde de data de 21 noiembrie 2023 cand aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca
Consideram ca este oportun sa clarificati la Casa teritoriala de pensii din sectorul public daca in adeverinta primita de la Casa de pensii sectoriala din sectorul militar contine informatii clare privind perioada lucrata in sectorul militar ca angajat civil.
Credem ca mentiunea privint perioada lucrata in sectorul public de 6 ani si 4 luni poate fi corecta daca restul de perioade lucrate ca angajat civil au fost lucrate in sectorul militar, insa toate aceste perioade trebuie sa fie avute in vedere la calculul pensiei din sectorul public.
Re: NEDUMERIRE
Scris de: STEFANESCU CONSTANTIN la data: 06/01/2023 8:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc frumos pentru promptitudinea raspunsului.Ca intodeauna sunteti la superlativ.Dar as vrea sa clarific mai clar cateva probleme.Toate informatiile transmise de mine ,referitor la perioadele lucrate sunt foarte adevarate si dovedite cu acte.Eu nu am fost angajat in sectorul militar ca angajat civil asa cum mentionati in raspusul primit.Eu am lucrat 22 de ani si jumatate in cadrul MAI, cadru militar,respectiv subofiter.Cei 12 ani lucrati inainte de a lucra in MAI,i-am lucrat ca civil,ca electrician,intr-o uzina,cu grupa de munca 2 in proportie de 80%.Din ce am discutat cu o persoana din cadrul casei de pensie,dupa primirea respingerii cererii de iesire la pensie, am inteles ca cei 12 ani de civilie lucrati inainte de a deveni cadru MAI,au fost luati in calculul pensiei militare si astfel nu mai pot beneficia de ei si la calculul pensiei civile,ci se va lua in calcul ca vechime in civilie,decat cei 7 ani lucrati dupa ce m-am pensionat ca militar,respectiv din 2016.Iar data iesirii la pensie la limita de varsta fiind varsta de 65 ani adica in 2026,cand voi realiza 10 ani de vechime.
In aceea adeverinta ceruta,de la casa de pensii MAI,mai mentionez inca o data se arata ca ...TITULARUL A OPTAT PENTRU VALORIFICAREA PERIOADELOR ASIMILATE,IN SISTEMUL PENSIILOR MILITARE DE STAT...Perioadele asimilate ,ma gandesc eu, fac referire la anii lucrati ca civil in aceea uzina si in consecinta au gandit ei,cei de la casa de pensii, daca cei 12 ani au fost luati in calcul ,la calculul pensiei militare,nu mai pot fi luati in calcul si la stabilirea pensiei civile.Deci in anul 2026 cand m-i s-a spus ca voi iesi la pensie voi avea ca baza de calcul decat anii 2016-2026,adica 10 ani.Fara a se lua in considerare grupa de munca avuta,fara reducerea varstei de pensionare,asa cum ati mentionat dumneavoastra.Eu in cei 12 ani lucrati in civilie am cotizat la fondul de pensii,deci as avea dreptul sa fie luati in calculul pensiei civile.
De aceea v-as ruga respectuos,pe baza celor aratate mai sus,sa analizati si sa imi raspundeti daca este valabil in continuare, raspunsul dumneavoastra,precum ca ma pot pensiona la data de 21.11.2023.Doresc sa aflu acest lucru,pentru ca sunt ferm convins ca suteti in masura sa imi dati un raspuns competent si pentru a ma indruma ce am de facut in continuare.
Va multumesc repectos pentru atentie si astept un raspuns si la acest mesaj.
Re: NEDUMERIRE
Scris de: la pensie la data: 06/02/2023 4:34am
Daca cei 12 ani si 3 luni lucrati inainte de a deveni cadru MAI au fost lucrati in sectorul public (civilie) si dovediti ca acestia au fost lucrati in proportie de 80 % in grupa II de munca atunci in sectorul public aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani, fata de 65 ani, la varsta de 62 de ani, adica in data de 21 noiembrie 2023.
Mentiunea din adeverinta privind stagiul asimilat care a fost luat in calculul pensiei militare se refera la stagiul militar.
Pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani. Deoarece dv in sectorul public aveti realizat un stagiu de cotizare de 21 ani, incluzand si stagiul de cotizare suplimentar pentru grupele de munca, se completeaza cu restul de 14 ani lucrati in sectorul militar, dar numai ca vechime.
La calculul puctajului pensiei din sectorul public se iau cele trei perioade : cea inainte de stagiu militar, cea intre stagiu militar si cadru MAI si cea dupa pensionarea din sectorul militar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1