Subiect "Am introdus datele in programul d-voastră de calcul pensii și nu știu dacă am procedat corect. Menționez ca intenționez sa depun dosarul pt pensie anticipata parțial in Decembrie 2023" Deschis de Bursuc M la data: 06/04/2023 4:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Am introdus datele in programul d-voastră de calcul pensii și nu știu dacă am procedat corect. Menționez ca intenționez sa depun dosarul pt pensie anticipata parțial in Decembrie 2023
Scris de: Bursuc M la data: 06/04/2023 4:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Am introdus datele in programul d-voastră de calcul pensii și nu știu dacă am procedat corect. Menționez ca intenționez sa depun dosarul pt pensie anticipata parțial in Decembrie 2023
Scris de: la pensie la data: 06/04/2023 9:52am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii :
1 In prezent aveti dreptul la pensie anticipata diminuata. Daca cereti pensie anticipata partiala in anul 2023 dupa data de 01 decembrie pensia va fi diminuata cu cca 10 %.
2 Ati selectat codul N (salariul neinscris in carnetul de munca) in perioada dupa aprilie 2001 cand angajatorul avea obligatia sa inscrie salariul in carnetul de munca si sa-l transmita Casei de pensii.
In aceasta perioada de 6 luni programul ia in calcul salariul minim pe economie.
3 Ati introdus date in anul 2023 pe o perioada viitoare in care nu se cunoaste salariul mediu pe economie, cu care se calculeaza punctajul lunar. Din aceasta cauza punctajul mediu anual se va modifica usor in fiecare luna pana la iesirea la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1