Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Nina D la data: 06/04/2023 7:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Nina D la data: 06/04/2023 7:46am
Gen:F
Data nasterii:13.06.1965
Alte date: În prezent sunt reangajată pentru că imi lipsesc 2 luni din vechimea necesară.
Intrebare:
1. Am anexat, la Cererea de pensionare anticipată parțială, o Adeverință cu veniturile brute realizate (între 1989-2001) pentru care s-a plătit CAS. Casa de Pensii TREBUIE să o ia în considerare sau poate/trebuie să utilizeze datele din Cartea de Munca (C.M.)? (Dupa calculele mele rezultă o valoare mai mica a pensiei calculată cu datele din C.M.!)
2. După intrarea în vigoare a Legii 127/2019 voi putea beneficia și eu (care am obținut o pensie anticipată parțială) de facilitățile aferente creșterii a 3 copii? În ce condiții?
3. . Noua lege reglementează drepturile persoanelor care au activat și in grupele I/II de muncă – cu înregistrări corespunzătoare în C.M. – dar pentru care nu se regăsesc toate actele justificative în arhiva societății? (după 30 de ani de modificări/transformări situația nu cred că este singulară! Consider că adeverințele trebuie luate în considerare numai dacă nu sunt înscrisuri în C.M.! Răspunsul dvs. din 24.10.2022 a lăsat loc de interpretări)
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/06/2023 8:10am
1. Daca depuneti dosarul inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor, conform actualei legi a pensiilor 263/2010, in calculul punctajelor lunare, in perioada inainte de 01 aprilie 2001, se ia in calcul salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent. Se promite ca pe aceasta perioada se iau in calcul veniturile brute dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
2. Nu se cunoaste daca noua lege a pensiilor va fi legea 127/2019 modificata sau va fi elaborta o noua lege a pensiilor. Legea 127/2019 intrata partial in vigoare prevede ca femeile care au nascut 3 copii si i-au crescut pana la varsta de 16 ani beneficiaza de reducrea varstei standard de pensionare cu 6 ani daca au realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani.
3. In ceiace priveste recunoasterea stagiilor lucrate in grupele de munca I si II, inainte de 01 aprilie 2001, daca au fost inscrise in carnetul de munca trebuie sa precizam ca sunt cazuri in care sunt recunoscute fara a prezenta adeverinte insa depinde de informatiile inscrise in carnetul de munca care trebuie sa corespunda cu informatiile din documentatia intocmita de angajatori pentru incadrarea locurilor de munca in grupele de munca, documentatie care a fost depusa la Casa de pensii teritoriala.
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: Nina D la data: 06/09/2023 10:54am
la pensie :
1. Daca depuneti dosarul inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor, conform actualei legi a pensiilor 263/2010, in calculul punctajelor lunare, in perioada inainte de 01 aprilie 2001, se ia in calcul salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent. Se promite ca pe aceasta perioada se iau in calcul veniturile brute dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
2. Nu se cunoaste daca noua lege a pensiilor va fi legea 127/2019 modificata sau va fi elaborta o noua lege a pensiilor. Legea 127/2019 intrata partial in vigoare prevede ca femeile care au nascut 3 copii si i-au crescut pana la varsta de 16 ani beneficiaza de reducrea varstei standard de pensionare cu 6 ani daca au realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani.
3. In ceiace priveste recunoasterea stagiilor lucrate in grupele de munca I si II, inainte de 01 aprilie 2001, daca au fost inscrise in carnetul de munca trebuie sa precizam ca sunt cazuri in care sunt recunoscute fara a prezenta adeverinte insa depinde de informatiile inscrise in carnetul de munca care trebuie sa corespunda cu informatiile din documentatia intocmita de angajatori pentru incadrarea locurilor de munca in grupele de munca, documentatie care a fost depusa la Casa de pensii teritoriala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1