Subiect "Despre pensie de invaliditate." Deschis de Valentina Popescu la data: 06/06/2023 4:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Despre pensie de invaliditate.
Scris de: Valentina Popescu la data: 06/06/2023 4:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pentru o persoana care are handicap accentuat,dar care nu a lucrat.
Ar dori sa beneficieze si de pensie. Inainte legea permitea sa platesti o zi contributie si puteai merge la Comisia de pensii de invaliditate,acum aceasta regula s-a schimbat.Daca ma puteti ajuta in acest sens,cum si unde ar trebui sa plateasca aceasta persoana. Va multumesc ptr.amabilitate!
Re: Despre pensie de invaliditate.
Scris de: la pensie la data: 06/06/2023 9:08am
Si in prezent pot beneficia de pensie de invaliditate cei care cumpara stagiu de cotizare prin contract de asigurare sociala cu Casa de pensii dar nu in toate cazurile este avantajoasa cumpararea.
Valoarea pensiei de invaliditate depinde de :
1- Marimea stagiului de cotizare si de suma pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale
2- Daca persionarul primeste stagiu potential.
In cazul persoanelor cu handicap care cumpara stagiu de cotizare foarte mic prin contract de asigurare sociala cu Casa de pensii valoarea pensiei calculata pentru stagiu cumparat este foarte mica, adica unul sau cativa lei si valoarea pensiei depinde de faptul daca primeste stagiu de cotizatie potential.
Modificarile la care faceti dv referire au fost facute la conditiile de acordare a stagiului potential. Astfel daca persoana respectiva cumpara stagiu de cotizare de cateva zile si invaliditatea (handicapul) este din cauza unor boli obisnuite sau accidente care nu au legatura cu munca nu primeste stagiu de cotizare potential si pensia va fi de unul sau cativa lei.
Deci inainte de a lua hotararea de a cumpara stagiu de cotizare prin contract cu Casa de pensii sa intrebe daca are drept la stagiu potential.
Re: Despre pensie de invaliditate.
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 06/08/2023 4:12am
la pensie :
Si in prezent pot beneficia de pensie de invaliditate cei care cumpara stagiu de cotizare prin contract de asigurare sociala cu Casa de pensii dar nu in toate cazurile este avantajoasa cumpararea.
Valoarea pensiei de invaliditate depinde de :
1- Marimea stagiului de cotizare si de suma pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale
2- Daca persionarul primeste stagiu potential.
In cazul persoanelor cu handicap care cumpara stagiu de cotizare foarte mic prin contract de asigurare sociala cu Casa de pensii valoarea pensiei calculata pentru stagiu cumparat este foarte mica, adica unul sau cativa lei si valoarea pensiei depinde de faptul daca primeste stagiu de cotizatie potential.
Modificarile la care faceti dv referire au fost facute la conditiile de acordare a stagiului potential. Astfel daca persoana respectiva cumpara stagiu de cotizare de cateva zile si invaliditatea (handicapul) este din cauza unor boli obisnuite sau accidente care nu au legatura cu munca nu primeste stagiu de cotizare potential si pensia va fi de unul sau cativa lei.
Deci inainte de a lua hotararea de a cumpara stagiu de cotizare prin contract cu Casa de pensii sa intrebe daca are drept la stagiu potential.

Dar intr-un final persoana cu handicap(invaliditate) chiar daca face acele demersuri pt cumpararea acelei luni (daca o sa reuseasca) si o sa aiba pensia de 1 leu va primi acea indemnizație socială pentru pensionari care anul acesta este de 1125 lei lunar, cred ca se merita ! Cu respect !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1