Subiect "Subiect apărut în presa legat de stagiul de cotizare și vechimea în munca" Deschis de Marian la data: 06/06/2023 12:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Subiect apărut în presa legat de stagiul de cotizare și vechimea în munca
Scris de: Marian la data: 06/06/2023 12:21pm
Gen:m
Data nasterii:29 mai 1966
Stagiul de cotizare:31 ani și 9 luni
Alte date:
Intrebare:Are sens articolul apărut pe site-ul Hotnews.ro
https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-26315231-concediile-medicale-vor-recunoscute-vechime-munca-proiect-senatoarei-nicoleta-pauliuc.htm
Întreb asta deoarece am crezut ca a dispărut noțiunea de vechime în munca, contează doar stagiul de cotizare, iar concediul medical știu ca reprezinta stagiu de cotizare.
Eu am 31ani și 9 luni de când m-am angajat, din care 1 an și 6 luni concediul medical pentru neoplazie. Nu am ieșit la pensie pe caz de boala/invaliditate. Încă lucrez. Întrebarea e cum ma afectează la " vechimea în munca" acest concediu medical?
Re: Subiect apărut în presa legat de stagiul de cotizare și vechimea în munca
Scris de: la pensie la data: 06/07/2023 3:00am
In privinta disparitiei termenului de vechime in munca presupunem ca va referiti la legislatia pensiilor din sectorul public pentruca termenul de vechime in munca si vechime in serviciu se utilizeaza inca in alte sectoare de activitate.
Initiativa doamnei senatoare Nicoleta Pauliuc la care va referiti dv nu vizeaza legislatia pensiilor din sectorul public asa cum se precizeaza si in acest articol ci legislatia muncii in care se calculeaza vechimea in munca in anumite domenii in vederea acordarii unor drepturi care depind de experienta in domeniu.
Re: Subiect apărut în presa legat de stagiul de cotizare și vechimea în munca
Scris de: Marian la data: 06/07/2023 8:45am
Vă mulțumesc!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1